Europejscy astronauci na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej?

2

Czy i kiedy Europejczycy znajdą się na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej?

Pojawiają się doniesienia, że troje astronautów z Europy uczestniczy w przygotowaniach do misji załogowych do chińskiej stacji kosmicznej.

Niedawno rozpoczęła się misja Shenzhou-12 – pierwsza chińska misja załogowa od 2016 roku. Celem Shenzhou-12 jest chińska stacja orbitalna, której pierwszy moduł (Tianhe-1) znalazł się na orbicie w kwietniu 2021.

Po Shenzhou-12, która zaplanowana jest na 3 miesiące, rozpoczną się sześciomiesięczne wyprawy na chińską stację orbitalną. Docelowo ta stacja ma być stale lub prawie stale zamieszkana. Wiele wskazuje na to, że rotacje załóg będą wyglądały podobnie jak w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Czy w misjach do chińskiego “Niebiańskiego Pałacu” będą brać udział także astronauci z innych państw? Od kilku lat pojawiają się doniesienia o możliwości udziału Europejczyków w misjach pojazdów Shenzhou. Już w 2017 roku Samantha Cristoforetti prezentowała swoje wstępne zdolności w użyciu języka chińskiego. Wiele osób odbierało to jako etap przygotowań do przyszłych misji na pokładzie chińskich pojazdów. Oczywiście, w międzyczasie nie pojawiły się żadne oficjalne doniesienia ze strony agencji ESA czy CNSA.

Co jakiś czas pojawiają się nieoficjalne doniesienia o dyskusjach pomiędzy ESA a CNSA w kwestii lotów na chińską stację orbitalną. Jedno z takich doniesień pochodzi z 18 czerwca 2021 i sugeruje, że troje Europejczyków obecnie odbywa trening do jednej z przyszłych misji Shenzhou. Wg tej zapowiedzi, pierwsza z misji z udziałem Europejczyka lub Europejki ma się odbyć już w 2022 roku. Na przyszły rok zaplanowano misje Shenzhou-14 (start w maju 2022) i Shenzhou-15 (start w listopadzie 2022). Czy na pokładzie któregoś z tych pojazdów znajdzie się astronauta ESA?

Jest także możliwe, że pierwszy pobyt Europejczyka będzie krótszy niż sześć miesięcy. W tym scenariuszu astronauta/ka spędzi na pokładzie chińskiej stacji jedynie kilka dni, powracając z poprzednią załogą na Ziemię. Jest to możliwe, jeśli Chiny zdecydują się na przedłużenie pobytu jednego ze swych astronautów z sześciu do dwunastu miesięcy.

Ponadto, nie wydaje się jednak dość prawdopodobne, by w misji uczestniczył obywatel innego państwa niż Chiny zanim ta stacja zostanie ukończona. Oznacza to, że prawdopodobnie pierwszego lotu Europejczyka można się spodziewać niż pod koniec 2022 roku – co zbiega się z datą misji Shenzhou-15.

Oczywiście, warto tu dodać, że na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia udziału w tych lotach ze strony ESA czy CNSA. Jest jednak dość prawdopodobne, że w ciągu najbliższych lat dojdzie do udziału w tych lotach obywateli z wielu różnych państw. Dla Chin będzie to z pewnością ważny element zaistnienia na polu współpracy międzynarodowej w załogowej astronautyce – co dotychczas było dość ograniczone.

Proponowane eksperymenty do realizacji na chińskiej załogowej stacji kosmicznej / Credits – CGTN
Proponowane eksperymenty do realizacji na chińskiej załogowej stacji kosmicznej / Credits – CGTN

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący chińskiej stacji kosmicznej.

(Tw)

2 komentarze

  1. Nie współpracować z tym autorytarnym/dyktatorskim krajem do póki tam będzie rządzić KPCH i nie będzie demokracji.