Piękna Catalina ozdobą nieba w Nowym Roku

0

Wszyscy miłośnicy skarbów nocnego nieba wykorzystują ostatnie bezchmurne i zimne noce na obserwacje pięknej komety Catalina (C/2013 US10), która ostatnio przemknęła obok gwiazdy Arktur w gwiazdozbiorze Wolarza.

Kometa Catalina, o dokładnym oznaczeniu C/2013 US10, stanowi ostatnio największą atrakcję północnego nieba. Na głównym zdjęciu w tym artykule prezentujemy jedno z licznych już obrazów tej komety, które wykonane zostało 21 grudnia.

Na zdjęciu, którego szerokość można zobrazować dziesięcioma tarczami Księżyca w pełni, widoczne są oprócz komety także obiekty głębokiej przestrzeni kosmicznej. Widoczne po lewej od głowy komety są galaktyki oraz słabo świecące gwiazdy należą do gwiazdozbioru Panny.

Rozpościerający się za kometą w jej ruchu orbitalnym ogon pyłowy widoczny jest na lewo i poniżej od głowy obiektu. Z kolei na prawo i wyżej rozpościera się ogon gazowy, który wskazuje na wektor oddziaływania wiatru słonecznego (dosłownie „zdmuchującego” gazy z komety).

Kometa Catalina, będąca jednym z częstych gości z Obłoku Oorta w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, znajdzie się najbliżej naszej planety w dniu 17 stycznia. W odległości około 110 milionów kilometrów od Ziemi będzie się ona wtedy przemieszczała na tle gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

(APOD)

Comments are closed.