Instalacja pierwszego lustra JWST

3

Rozpoczął się krytycznie istotny etap budowy Teleskopu Jamesa Webba. Pierwsze z osiemnastu luster teleskopu zainstalowane zostało w strukturze kosmicznego obserwatorium.

Instalację wspomnianego lustra przeprowadzono w zeszłym tygodniu w clean roomie (pomieszczeniu o podwyższonej czystości atmosfery) ośrodka Goddard Space Flight Center agencji NASA. Operacja instalacji wymagała użycia ramienia robota, które uniosło i odpowiednio osadziło do przytwierdzenia lustro mierzące 1,3 metra średnicy. Masa lustra wynosi względnie niewiele, bo 40 kilogramów.

Zdjęcie wykonane po pomyślnej instalacji pierwszego lustra w strukturze kratowniczej teleskopu / Źródło: NASA/Chris Gunn

Zdjęcie wykonane po pomyślnej instalacji pierwszego lustra w strukturze kratowniczej teleskopu / Źródło: NASA/Chris Gunn

18 głównych luster Teleskopu Jamesa Webba będzie współpracowało razem jako instrument optyczny o wypadkowej średnicy 6,5 metra. Zakończenie instalacji luster planowane jest na początek przyszłego roku, natomiast wyniesienie na orbitę za pomocą rakiety w 2018 roku.

Teleskop Jamesa Webba zapewni możliwość badania każdego aspektu „życia” naszego Wszechświata, wliczając w to poświatę pierwszych fotonów, formowanie układów gwiazd sprzyjających życiu biologicznemu czy ewolucję Układu Słonecznego.

Inżynierowie podkreślają innowacyjne technologie wykorzystane w projekcie tego teleskopu. Osiemnaście osobnych luster zostanie rozłożonych i dopasowanych do zakładanego kształtu dopiero po dostarczeniu w przestrzeń kosmiczną, na orbitę wokół punktu L2.

Lustra wykonane są z ultralekkiego berylu wybranego z uwagi na jego właściwości termiczne i mechaniczne w warunkach kriogenicznych. Każdy z segmentów posiada również cienką warstwę napylonego złota, które doskonale odbija światło podczerwone.

Największym z elementów teleskopu jest pięciowarstwowa tarcza ochronna o wymiarach kortu tenisowego. Zadaniem tej tarczy jest intensywne odbijanie promieniowania słonecznego, dzięki czemu wszystkie instrumenty zachowają odpowiednią temperaturę pracy.

Lustra zbudowane zostały przez firmę Ball Aerospace & Technologies Corp., który jest głównym podwykonawcą firmy Northrop Grumman w zakresie technologii optycznej oraz ultralekkiego systemu luster. Za instalację luster, a także integrację i testy teleskopu odpowiada z kolei firma Harris Corporation.

(NASA)

3 komentarze