Bundeswehra kupiła cyfrowy model globu

0

Bundeswehra nabyła trójwymiarowy model ukształtowania powierzchni globu TanDEM-X w technologii cyfrowej.

Niemieckie ministerstwo obrony i Airbus Defence and Space podpisały umowę na wykorzystanie danych z misji TanDEM-X do zaktualizowania cyfrowego modelu ukształtowania terenu (Digital Elevation Model, DEM) Bundeswehry, czyli sił zbrojnych Niemiec.

TanDEM-X w locie w formacji z TerraSAR-X / Credit: DLR

TanDEM-X w locie w formacji z TerraSAR-X / Credit: DLR

Umowa obejmuje licencje na wykorzystanie danych opisujących globalne ukształtowanie terenu w obrębie 150 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi i dodatkowe usługi pozwalające edytować, przechowywać i rozpowszechniać dane. Umowa przewiduje też wsparcie i szkolenia.

Cyfrowy model ukształtowania terenu TanDEM-X został stworzony w ramach misji TanDEM-X zrealizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego między Airbus Defense and Space oraz niemiecką agencją kosmiczną DLR. Jest to pierwszy globalny, spójny, pochodzący z jednego źródła i wysoce precyzyjny model DEM.

Trójwymiarowa natura danych zapewnia idealne narzędzie wizualizacyjne do celów obserwacji, rozpoznania i planowania misji. Cyfrowy model ukształtowania terenu TanDEM-X umożliwia analizowanie krajobrazu z dużą szczegółowością, co ma kluczowe znaczenie w wojskowych projektach inżynierskich oraz w planowaniu operacyjnym, m.in. w mapowaniu przeszkód, ocenianiu linii wzroku oraz planowaniu toru lotu czy wyznaczania /możliwych miejsc lądowania.

Airbus Defence and Space dysponuje wyłącznymi prawami handlowymi do tych danych, które są sprzedawane pod nazwą WorldDem, i opracował specjalne oprogramowanie, które umożliwia adaptację danych o ukształtowaniu terenu na potrzeby użytkowników wojskowych i komercyjnych.

(AD&S)

Comments are closed.