Montaż rakiety Atlas 5 dla misji transportowej na ISS

0

Firma United Launch Alliance przeprowadza obecnie pierwsze w swojej historii przygotowania do realizacji misji w kierunku stacji ISS. Rakieta Atlas 5 za 2 tygodnie wyniesie swój najcięższy ładunek w historii – statek transportowy Cygnus.

Po utracie przez firmę Orbital ATK swojej rakiety nośnej dla statku Cygnus w zeszłym roku, jednym z zaplanowanych zadań na drodze powrotnej do realizacji misji zaopatrzeniowych było rozpoczęcie wykorzystywania innej rakiety nośnej. Zdecydowano, że będzie to Atlas 5 firmy United Launch Alliance (ULA).

Zaplanowany na 3 grudnia start (oraz kolejna misja w marcu 2016 roku) będą wstępem do znacznie większej roli, jaką odegra rakieta Atlas 5 w najbliższych latach. Około 2017-2018 roku w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej skierowane zostaną pierwsze załogowe statki CST-100 Starliner firmy Boeing. Dla Orbital ATK firma ULA zrealizuje dwa starty.

Na potrzeby najbliższego startu wykorzystany zostanie Atlas 5 w podstawowej konfiguracji (401). Pierwszy stopień zasilany ma być przez silnik RD-180 natomiast człon na drugim stopniu (Centaur) przez silnik RL10. Cygnus będzie zamknięty w umieszczonej na samym szczycie rakiety osłonie aerodynamicznej o długości niemal 5 metrów.

Rozpoczęcie składania rakiety rozpoczęło się w momencie dostarczenia do Kennedy Space Center pierwszego stopnia Atlasa 5 z zakładów ULA w stanie Alabama. Kilka dni temu doszło do zamknięcia Cygnusa w osłonie, natomiast na jutrzejszy dzień planowane jest przetransportowane modułu ładunkowego do budynku Vertical Integration Facility, gdzie dojdzie do połączenia z rakietą.

Kilka tygodni temu natomiast załadowano najbardziej wrażliwe ładunki oraz napełnione paliwem zostały zbiorniki. Dzięki temu statek po wystrzeleniu 3 grudnia (godzina 23:55 CET) będzie mógł przeprowadzić serię manewrów, doprowadzających go do stacji ISS w dniu 6 grudnia (ok. godziny 12:00 czasu polskiego).

Start ten będzie sześćdziesiątym wystrzeleniem rakiety Atlas 5 od 2002 roku. Jednocześnie będzie to trzynasty start z komercyjnym ładunkiem i 103. lot rakiety realizowany w historii przez firmę ULA.

(Orbital ATK)

Comments are closed.