Thales Alenia Space podpisała umowę na realizację fazy C/D programu NEOSAT.

Thales Alenia Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną umowę na fazę C/D programu telekomunikacyjnej platformy satelitarnej nowej generacji NEOSAT.

Po zakończeniu wstępnej fazy projektowej dla systemu NEOSAT, zainicjowanego przy wsparciu ESA (Europejskę Agencję Kosmiczną) oraz CNES (Francuską Agencję Kosmiczną) w ramach planu PIA (pol. Plan Inwestycji w Przyszłość), Thales Alenia Space podpisała umowę na fazę C/D na pełne wykonanie projektu linii produktów składających się na platformę satelitów nowej generacji Spacebus Neo.

Program NEOSAT, zarządzany przez ESA oraz CNES, wspiera działania Thales Alenia Space, która ma dostarczyć konkurencyjne satelity o wadze 3-6 ton w odpowiedzi na potrzeby operatorów telekomunikacji satelitarnej.

Thales Alenia Space zawiązała konsorcjum projektowe z przemysłem w wielu krajach europejskich: we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Rumunii, Holandii, Austrii, Finlandii, Irlandii, Luksemburgu, w Polsce i Portugalii. Współpraca służyć ma  zaprojektowaniu i dostarczeniu podsystemów dla nowej linii produktów.

NEOSAT to szereg innowacyjnych rozwiązań, obejmujących pełen system elektryczny satelity, podsystem kontroli termalnej, zoptymalizowany podsystem zasilania, czy wielofunkcyjną modułową konstrukcję statku.

Bertrand Mauerau, wiceprezes ds. telekomunikacji w Thales Alenia Space deklaruje: „Program Neosat to dla nas najwyższy priorytet – pracujemy nad serią Spacebus Neo, która połączy innowacje i dotychczasowy dorobek by stworzyć konkurencyjną i całkowicie modułową linię satelitów. Zaprezentowaliśmy już projekt Spacebus Neo naszym partnerom i spotkaliśmy się z pozytywnymi reakcjami wśród klientów komercyjnych. To dla nas dowód, że owocna współpraca przemysłu i agencji kosmicznych jest kluczem do sukcesu na konkurencyjnym rynku”.

(TAS)

Comments are closed.