Rakieta CZ-11 wyniosła 25 września cztery małe satelity. CZ-11 jest prawdopodobnie nową chińską rakietą nośną.
Do startu doszło o godzinie 03:41 CEST z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center. Lot przebiegł prawidłowo i na orbicie znalazły się przynajmniej cztery małe satelity: trzy Tianwang-1 i Pujian-1. Zadaniem trzech Tianwang-1 jest demonstracja lotu w formacji oraz komunikacji pomiędzy satelitami. Wspólnie te satelity mają na celu obserwacje korony słonecznej. Satelity znalazły się na orbicie o wysokości około 500 km.Był to pierwszy lot rakiety o oznaczeniu CZ-11. Niewiele wiadomo o tej rakiecie – niektóre źródła sugerują, że jest to modyfikacja wcześniej testowanej rakiety Kuaizhou. Pierwszy stopień CZ-11 ma napęd na paliwo stałe, natomiast drugi stopień tej rakiety używa paliwa ciekłego. Nośność CZ-11 to około 500-700 kg na niską orbitę okołoziemską o dużej inklinacji. CZ-11 jest małą rakietą nośną, wystrzeliwaną z kontenera startowego. Sugeruje to, że CZ-11 jest zmodyfikowaną chińską rakietą wojskową. W internecie nie pojawiło się dużo zdjęć CZ-11, a dostępne są dość niskiej jakości.
Z kolei Pujian-1 ma służyć do demonstracji technologii, m.in. został wyposażony w tytanową antenę wyprodukowaną w technologii druku 3D.
Zaledwie kilka dni temu Chiny przeprowadziły start innej nowej małej rakiety nośnej – CZ-6.
Kolejny start rakiety orbitalnej powinien nastąpić 28 września. Wówczas indyjska rakieta PSLV-XL wyniesie na orbitę siedem małych satelitów. Jednym z nich będzie indyjski satelita astronomiczny AstroSat-1.
(NSF, PFA)