Galileo FOC-5 i FOC-6 na orbicie

0

Jedenastego września rakieta Sojuz-STB wyniosła dwa europejskie satelity nawigacyjne Galileo FOC-5 i FOC-6. Lot przebiegł prawidłowo.

Do startu doszło 11 września 2015 roku o godzinie 04:08 CEST. Europejska wersja rosyjskiej rakiety Sojuz (wersja STB) z górnym stopniem Fregat-MT wyniosła z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej dwa operacyjne europejskie satelity konstelacji Galieo FOC-5 (Alba) i FOC-6 (Oriana). Są to dziewiąte i dziesiąte satelity programu Galileo, wliczając cztery fazy przedoperacyjne.

Start przebiegł prawidłowo i oba satelity znalazły się na docelowej orbicie o wysokości około 23220 km. Alba i Oriana to kolejne operacyjne satelity europejskiej konstelacji nawigacji satelitarnej Galileo, która jest obecnie w fazie budowy. Do końca tej dekady na orbicie powinno łącznie funkcjonować 30 satelitów tej konstelacji.

Start Galileo FOC-5 i FOC-6 – 11.09.2015 / Credits – European Space Agency, ESA

Dla FOC-5 i FOC-6 rozpoczyna się kilkumiesięczny okres walidacji. Po sprawdzeniu stanu satelitów przez ESA i CNES, zostaną one przekazane pod zwierzchnictwo Galileo Control Centre w niemieckim Oberpfaffenhofen. Funkcjonowanie ładunku nawigacyjnego zostanie sprawdzone przez ośrodek testów orbitalnych Galileo w Redu (Belgia).

Kolejny lot rakiety Sojuz-STB z dwoma satelitami Galileo jest planowany na 17 grudnia.

(ESA)

Comments are closed.