NASA opublikowała nowe niesamowite zdjęcia Plutona.

Czternastego lipca sonda New Horizons (NH) przeleciała w pobliżu planety karłowatej Pluton. Był to pierwszy przelot obok tego obiektu i symboliczny koniec pierwszej fazy eksploracji Układu Słonecznego. Oczom naukowców ukazał się niespodziewany widok: ślady ciągłej aktywności i w wielu miejscach młoda (w geologicznym sensie) powierzchnia Plutona. (Polecamy artykuł: pierwsze podsumowanie przelotu sondy New Horizons).

Pierwsze dane z przelotu, w tym pierwsze zdjęcia powierzchni Plutona, zaczęły “spływać” na Ziemię od 15 lipca. Wówczas przez kilka dni sonda łącznie przesłała 5% całości danych z przelotu, w tym osiem zdjęć powierzchni Plutona w kompresji stratnej, którą łatwo zauważyć. Reszta danych została zapisana w pamięci sondy.

Przez cały sierpień trwała przerwa w przesyle danych z NH. Od 5 września sonda przesyła całość danych na Ziemię. Prędkość przesyłu danych, z uwagi na dużą odległość do NH, to od 125 bitów do 4 kilobitów na sekundę. Do przesłania jest około 95% całości danych z przelotu. Downlink może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Tak długi okres przesyłu danych ma związek z dużą odległością pomiędzy sondą a Ziemią oraz potrzebą komunikacji sieci Deep Space Network z innymi sondami, np. Dawn, orbitującej wokół Ceres czy łazika Curiosity przemierzającego wnętrze marsjańskiego krateru Gale.

Obszar o wielkości 350 km, pokazujący dużą różnorodność obszarów na Plutonie / Credits - NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Obszar o wielkości 350 km, pokazujący dużą różnorodność obszarów na Plutonie / Credits – NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Kolejne zdjęcia NASA opublikowała 10 września. Na obrazach widać m.in. granicę pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami Plutona.

“Surowe” zdjęcia z NH zostaną opublikowane w sobotę, 12 września. NASA ustaliła, że ograniczy przesył danych w kompresji stratnej – przesyłane będą przede wszystkim obrazy i dane bez kompresji.

Sonda New Horizons jest już ponad 69 milionów kilometrów od Plutona. Sonda funkcjonuje prawidłowo. Niebawem zostaną wykonane manewry, które skierują sondę ku planetoidzie 2014 MU69.

Comments are closed.