Trzy rozbłyski klasy M z grupy 2403 (21.08.2015)

0

Po prawie siedmiu tygodniach przerwy, Słońce wyemitowało pierwsze rozbłyski klasy M.  

Ostatnie rozbłyski klasy M, po stronie widocznej z Ziemi, zostały zarejestrowane 6 lipca z grupy 2381. W międzyczasie aktywność słoneczna pozostawała na bardzo niskim poziomie. W niektórych momentach, w szczególności w okolicy 17 sierpnia, na tarczy słonecznej można było zaobserwować jedynie bardzo małe i zanikające obszary aktywne. To wyraźny znak, że maksimum aktywności słonecznej jest już za nami i już niebawem rozpoczną się dłuższe okresy bez plam na Słońcu.

Sytuacja zmieniła się 20 sierpnia, gdy grupa o numerze 2403 rozpoczęła dość dynamiczny rozrost. Dzień później pojawiły się pierwsze rozbłyski dolnych stanów klasy M. Były to pierwsze rozbłyski tej klasy od prawie siedmiu tygodni.

Rozbłyski z 21 sierpnia były następujące:

  • Rozbłysk klasy M1.2 z maksimum o godzinie 04:18 CEST,
  • Rozbłysk klasy M1.4 z maksimum o godzinie 11:48 CEST,
  • Rozbłysk klasy M1.1 z maksimum o godzinie 22:34 CEST.

Poniższe nagranie prezentuje dwa pierwsze z tych rozbłysków.

Rozbłyski klasy M1.2 i M1.4 z 21 sierpnia z grupy 2403 / Credits – NASA, SolarSun WX

Grupa 2403 nadal rośnie i zbliża się do centralnej części tarczy słonecznej. Kolejne rozbłyski dolnych stanów klasy M są prawdopodobne. Jest także możliwe, że grupa 2403 wyemituje przynajmniej jeden rozbłysk średnich stanów klasy M.

Oprócz grupy 2403 na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej przebywają obecnie dwa inne obszary aktywne. Są one jednak bardzo małe i ich konfiguracja magnetyczna nie pozwala na emisję silniejszych rozbłysków.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.