Konkurs European CanSat 2015 wygrali uczniowie z Wielkiej Brytanii i Austrii. Nagrodzeni zostali również uczniowie z Polski!

Pod koniec czerwca 2015 r. miało miejsce zakończenie konkursu European CanSat. Każdy z setki uczniów, reprezentujących 16 drużyn z 14 krajów ESA, wiedział, że czeka go trudny finał.

Drużyna Impulse - zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii "Zaawansowani" / Credit: ESA - D. Cruz

Drużyna Impulse – zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii “Zaawansowani” / Credit: ESA – D. Cruz

CanSaty to małe „satelity” zawierające wszystkie podstawowe elementy prawdziwego sztucznego satelity, tj. układ zasilania, system łączności i czujniki pomiarowe. Całość mieści się w puszcze po napoju o pojemności 330 ml. Nie są wynoszone w kosmos, a jedynie uwalniane z rakiety lub balonu na wysokości około 1 kilometra. Opadając muszą wypełnić założoną misję i bezpiecznie wylądować np. na spadochronie.

Wydarzenie odbyło się na terenie aeroklubu Torres Vedras w Portugalii. Zebrani zostali powitani przez przedstawicieli ESA, agencji Ciencia Vica, władz i przedstawicieli Portugalii, w tym prof. José Carlosa Caldeirę – prezesa portugalskiej Narodowej Agencji Innowacyjności (Agência Nacional de Inovação) i szefa portugalskiego przedstawicielstwa w ESA. Zapewnili oni uczestników o tym, jak ważny jest ich udział w tym konkursie, który daje im możliwość wglądu w przebieg misji kosmicznych. Ich zdaniem, sektor kosmiczny będzie wkrótce ponownie ich potrzebował, jednak już na poziomie zawodowym. Programy tj. CanSat skutecznie zachęcają studentów do realizacji wybranej ścieżki kariery.

Drużyna AlpSat - zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii "Początkujący" / Credit: ESA - D. Cruz

Drużyna AlpSat – zwycięzcy European CanSat 2015 w kategorii “Początkujący” / Credit: ESA – D. Cruz

Wyniki konkursu European CanSat 2015:

Kategoria „Zaawansowani”:

1. miejsce: drużyna Impulse z St Paul’s School z Londynu; zbudowali CanSat do pomiaru wilgotności atmosfery i łazik, który miał przemierzać krótkie dystanse po ziemi.

2. miejsce: spaceclub_berlin ze szkoły FEZ w Berlinie; zmierzyli położenie CanSata, pole magnetyczne i poziom zapylenia atmosfery, a także wykonali zdjęcia w trakcie lotu.

3. miejsce: SG Can Science 2015 z Silkeborg Gymansium z Danii; podjęli próbę nawiązania dwukierunkowej łączności między CanSatem i stacją naziemną oraz zebrania różnych danych w trakcie lotu.

Kategoria „Początkujący”:

1. miejsce: AlpSat z austriackiego BG/BRG Stainach; zmierzyli położenie i wysokość za pomocą GPS, a także różnymi metodami zmierzyli przyspieszenie i położenie przestrzenne CanSata. Wykonali też zdjęcia Ziemi.

2. miejsce: TechSwarm z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego z Krakowa; zmierzyli pole magnetyczne i warunki środowiskowe, wykonali zdjęcie panoramiczne aparatem obrotowym, planowali również miękko wylądować za pomocą 4 rozkładanych wsporników.

3. miejsce: drużyna Sky Shepherd z Istituto Adone Zoli z włoskiego Atri; wykryli i zmierzyli zmiany nasłonecznienia i zanieczyszczenia powietrza, zbadali też autorski system lądowania.

Więcej na polskich stronach ESA.

Comments are closed.