Rozbłysk klasy M7.9 z grupy 2371 (25.06.2015)

0

Grupa 2371 wyemitowała 25 czerwca rozbłysk klasy M7.9 i duży koronalny wyrzut masy. To najsilniejszy z rozbłysków tej grupy.  

 

Od 17 czerwca obserwujemy na Słońcu rozbudowany obszar aktywny o numerze 2371. Ta grupa plam wyemitowała już kilka rozbłysków klasy M, z których dotychczas najsilniejszy został wyemitowany 22 czerwca. Był to rozbłysk klasy M6.5.

Trzy dni później, po krótkiej “przerwie” grupa 2371 wyemitowała rozbłysk klasy M7.9. Jest to najsilniejszy rozbłysk wyemitowany przez tę grupę i jednocześnie najsilniejszy rozbłysk od 6 maja,od czasów ostatniego rozbłysku klasy X. Jest to także piąty względem mocy rozbłysk w 2015 roku. Maksimum rozbłysku klasy M7.9 nastąpiło o 10:16 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

Rozbłysk klasy M7.9 z grupy 2371 / Credits – SolarSun WX

Rozbłysk charakteryzował się długim spadkiem aktywności. Dopiero po ośmiu godzinach spadła aktywność poniżej klasy C. Rozbłysk wybił chmurę plazmy w postaci koronalnego wyrzutu masy (CME). Początkowa prędkość ucieczki plazmy jest szacowana na wysoką, być może ponad 2000 km/s. W momencie rozbłysku grupa 2371 znajdowała się już poza centralną częścią tarczy słonecznej i większość CME skierowała się w innym kierunku niż Ziemia.

Pewna część plazmy prawdopodobnie zmierza jednak ku naszej planecie. Zetknięcie z tego fragmentu CME z ziemską magnetosferą może zdarzyć się w piątek wieczorem (czasu polskiego) lub w sobotę. Im wcześniejsze zetknięcie, tym silniejsze efekty geomagnetyczne. W przypadku zderzenia CME z magnetosferą naszej planety w piątek możliwe są rozległe zorze polarne, także widoczne z terenów Polski.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.