Polska Żegluga Morska wybrała usługi łączności satelitarnej firmy KVH Industries.

Jeden z największych w Europie operatorów masowców i światowy lider w przewozach siarki, państwowe przedsiębiorstwo Polska Żegluga Morska (znane również pod angielską nazwą Polsteam), wybrał usługi i terminale satelitarne amerykańskiej firmy KVH Industries.

Terminal i antena TracPhone V7-IP / Credit: KVH Industries

Terminal i antena TracPhone V7-IP / Credit: KVH Industries

Montażem i uruchomieniem terminali VSAT (typu TracPhone V7-IP) na 60 statkach armatora zajmie się szczecińska firma EPA Marine. Urządzenia będą wykorzystywały anteny 60-centymetrowe.

Aplikacje wykorzystujące połączenia szerokopasmowe otwierają wiele nowych możliwości zwiększania efektywności operacyjnej, zarządzania kosztami operacyjnymi, wypełniania międzynarodowych norm, czy też tworzenia lepszego środowiska pracy dla oficerów i załogi”, powiedział dyrektor techniczny PŻM Leszek Trachimowicz. Nowe terminale będą miały przepustowość do 4 Mbps.

KVHI jest największym tego typu operatorem terminali na morskim rynku VSAT. Według raportu firmy Comsys z terminalami KVHI pływa więcej statków niż z terminalami dwóch następnych jego konkurentów łącznie. Partnerem satelitarnym KVHI jest ViaSat.

Siarkowiec PŻM "Mitrope" / Credit: Tvabutzku1234, License: public domain

Siarkowiec PŻM “Mitrope” / Credit: Tvabutzku1234, License: public domain

PŻM powstała w 1951 roku i jest najstarszym armatorem w Polsce. Flota Polskiej Żeglugi Morskiej to 62 statki, w tym 56 masowców, 2 zbiornikowce do przewozu płynnej siarki oraz 4 promy. PŻM realizuje program odnowy tonażu, który zakłada modernizację floty do 2020 roku o 16 zamówionych statków: 12 masowców typu „Kujawy”, budowanych przez chińską stocznię Yangfan, i 4 jeziorowce typu „Miedwie”, budowane przez stocznię Jiangsu Yangzijiang. Statki PŻM przewiozły w 2014 roku prawie 18 milionów ton ładunków.

(SPX, PŻM)

Comments are closed.