7 maja w Tuluzie odbył się pokaz zastosowania EGNOS w lotnictwie.

Na francuskim lotnisku Tuluza-Blagnac 7 maja 2015 roku odbył się “EGNOS Day” – dzień systemu EGNOS, poświęcony pokazaniu jak wygląda jego zastosowaniu w lotnictwie cywilnym.

Galileo - europejski GNSS / Credit: ESA - J. Huart

Galileo – europejski GNSS / Credit: ESA – J. Huart

EGNOS oferuje tanią i prostą alternatywę dla systemów precyzyjnego podejścia typu Instrument Landing System (ILS), umożliwiając pilotom podjęcie decyzji o lądowaniu nawet 60 metrów nad pasem lądowiska. Francja wiedzie prym we wdrażaniu systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), europejskiego systemu wspomagania nawigacji satelitarnej w lotnictwie. W ciągu zaledwie 4 lat (od 2011 roku) we Francji można lądować przy użyciu EGNOS już na prawie 100 lotniskach i lądowiskach.

W ramach dnia EGNOS na lotnisku w Tuluzie trzy różne aerodyny wykonały pokazowe lądowania z użyciem EGNOS: śmigłowiec H175, turbośmigłowy pasażerski samolot krótkiego zasięgu ATR-72 600, i wyjątkowy transportowiec odrzutowy Airbus 350 XWB “Beluga”.

Rola EGNOS

Kokpit A350 Beluga dostosowany do użytkowania EGNOS, Tuluza, 7 maja 2015 / Credit: GSA

Kokpit A350 Beluga dostosowany do użytkowania EGNOS, Tuluza, 7 maja 2015 / Credit: GSA

EGNOS to europejski system wspomagania nawigacji satelitarnej. Za pomocą urządzeń na strzech satelitach geostacjonarnych i 40 stacjom naziemnym system poprawia dokładność systemów GNSS, amerykańskiego GPS a już za parę lat europejskiego Galileo. Dzięki EGNOS piloci znają dokładniej położenie maszyny a także mają informację o stabilności sygnału GNSS.

Dzięki wspomaganiu przez EGNOS nawigacja satelitarna dla samolotów spełnia ostre kryteria wymagane przez International Civil Aviation Organisation i Eurocontrol (European Organisation for the Safety of Air Navigation).

Francuskie plany

Śmigłowiec H175 dostosowany do używania EGNOS, Tuluza, 7 maja 2015 / Credit: GSA

Śmigłowiec H175 dostosowany do używania EGNOS, Tuluza, 7 maja 2015 / Credit: GSA

W trakcie dnia EGNOS przedstawiciele agencji DSNA, francuskiego odpowiednika agencji żeglugi powietrznej, zapowiedzieli plany uzupełniania ILS systemami nawigacyjnymi opartymi o EGNOS. System ten w praktyce może zapewnić naprowadzanie w pionie i w poziomie każdemu lotnisku w Europie bez konieczności wyposażania lotnisk w dodatkową infrastrukturę.

Pierre-Yves Huerre, dyrektor ds. planowania i strategii DSNA, wyjaśnia, że EGNOS wpływa nawet na wysokość opłat: „Używanie bezpłatnych sygnałów EGNOS obniża nasze koszty a tym samym pomaga DNSA obniżać opłaty za lądowania na francuskich lotniskach”.

DNSA chce do końca 2017 roku wdrożyć EGNOS na wszystkich oprzyrządowanych pasach startowych we Francji.

CaBilAvi

Logo projektu CaBilAvi / Credit: konsorcjum CaBilAvi, GSA

Logo projektu CaBilAvi / Credit: konsorcjum CaBilAvi, GSA

W innych krajach Europy EGNOS nie jest jeszcze tak popularny jak we Francji. Dlatego też Europejska Agencja Nawigacji Satelitarnej GSA finansuje między innymi takie projekty jak “Capacity building in aviation stakeholders in Europe and beyond”, mające podnosić świadomość możliwości dawanych przez EGNOS i popularyzować jego użycie w lotnictwie cywilnym w Unii Europejskiej i poza nią.

CaBilAvi stawia sobie za cel opracowanie nowych materiałów treningowych dla pilotów, tak by uwzględniały one używanie GNSS jako pomocniczego środka nawigacji w niektórych kluczowych fazach lotu. Materiały te będą potem bezpłatnie udostępnione społeczności lotniczej.

Polscy piloci samolotów i śmigłowców, oraz inni interesariusze projektu (ATO, operatorzy lotnisk i lądowisk, linie lotnicze, itp.) mogą wziąć w nim aktywny udział dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. W sierpniu 2015 roku odbędą się konsultacje dotyczące struktury i zwartości wspomnianych materiałów treningowych. Więcej na stronie wydarzenia. Udział w konsultacjach obejmuje wynagrodzenie za poświęcony czas.

(ESA, Kosmonauta.net)

Comments are closed.