Kosmonauta z Kazachstanu zastąpi Sarah Brightman

0

Do połowy maja sopranistka Sarah Brightman przygotowywała się do lotu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po jej rezygnacji z udziału w locie Sojuza TMA-18M jej miejsce zajmie Ajdyn Aimbietow, kosmonauta z Kazachstanu.

Dwuosobowa grupa kosmonautów z Kazachstanu rozpoczęła trening w 2003 roku. W jej skład wchodzili Ajdyn Aimbietow oraz Muchtar Ajmachanow. Jednak wkrótce okazało się , że brakuje pieniędzy na opłacenie lotu kosmicznego i oddział został rozwiązany w 2009 roku.

Muchtar Ajmachanow zmienił obywatelstwo na rosyjskie i kontynuuje trening w korpusie rosyjskich kosmonautów. Ajdyn Aimbietow ogłosił zaś, że zgodzi się na lot tylko pod flagą Kazachstanu.

Ajdyn Aimbietow - Credits: RKA

Ajdyn Aimbietow – Credits: RKA

Szczęście sprzyjało drugiemu kandydatowi. Gdy Sarah Brightman zrezygnowała z lotu na trzy i pół miesiąca przed startem z powodów osobistych, rozpoczęto poszukiwania kandydata o lotu. Prawdopodobnie Kazachstan otrzymał korzystną cenę za wyniesienie własnego kosmonauty.

Aimbietow ma wystartować drugiego września wraz z duńskim astronautą Andreasem Mogensenem oraz Rosjaninem Sergiejem Wołkowem. Po jedenastu dniach lotu Aimbietow powroci wraz z Mogensenem oraz Giennadijem Padałką, który do tego czasu przekroczy nadłuższy łączony czas, jaki człowiek spędził na orbicie okołoziemskiej. Obecny rekord 803 dni należy do Siergieja Krikałowa.

Aimbietow będzie trzecim astronautą z Kazachstanu. Wcześniej w kosmosie znaleźli się Toktar Aubakirow oraz Tałgat Musabejew.

Comments are closed.