Proxima 2/2015 już dostępna

0

Dostępny jest już nowy numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA.  

Niedawno w sieci pojawił się drugi w tym roku numer biuletynu PROXIMA. To jednocześnie dwudzieste jego wydanie od powstania, które zamyka pięć lat działalności kwartalnika. Obecny numer w dużej mierze poświęcony jest Słońcu. Zakończył się bowiem pierwszy etap Słonecznego Konkursu TOS i PROXIMY, przygotowano więc podsumowanie etapu, natomiast Galerię zdobią wyróżnione prace. A dla tych czytelników, którzy dopiero chcieliby zacząć przygodę ze Słońcem, dodano materiał o powstawaniu, budowie i identyfikacji pochodni, plam i cieni na jego powierzchni.

PROXIMA to jednak głównie gwiazdy zmienne, dlatego w numerze tym można znaleźć trzecią i ostatnią już część obszernego opracowania o wpływie utraty masy na ewolucję gwiazd masywnych, a w cyklu o zmiennych nieba północnego, tym razem artykuł o gwiazdach Korony Północnej. Przygotowano też krótką prezentację Y CVn – jednej z najjaśniejszych na niebie zmiennych półregularnych, zaliczanych do tzw. gwiazd węglowych.

Swoje miejsce na łamach znalazły także stałe pozycje, czyli kalendarium miryd, newsy ze świata gwiazd zmiennych oraz przegląd najciekawszych nowych i supernowych minionego kwartału. Ponadto opublikowano raport z obserwacji członków TOS i podsumowanie aktywności słonecznej ostatnich miesięcy.

Nie zapomniano również wspomnieć o Jerzym Speilu, jednym z najbardziej aktywnych obserwatorów gwiazd zmiennych, któremu śmierć niespodziewanie przerwała wielką życiową pasję.

Najnowszy numer biuletynu można pobrać ze strony: http://astronomica.pl/proxima.html do czego serdecznie zachęcamy.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kida za przesłany tekst.

Comments are closed.