Rozbłysk klasy M1.4 z grupy 2320 (08.04.2015)

0

Obszar 2320 wyemitował 8 kwietnia rozbłysk klasy M1.4. To pierwszy rozbłysk tej klasy od ponad 3 tygodni.

Od 18 marca żaden z obszarów aktywnych nie wyemitował rozbłysku klasy M. W tym czasie aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie z jedynie kilkoma rozbłyskami dolnych stanów klasy C.

Sytuacja zmieniła się 8 kwietnia, gdy grupa o numerze 2320 wyemitowała rozbłysk klasy M1.4. Ta grupa pojawiła się na Słońcu około 4/5 kwietnia i przez pierwsze kilkanaście godzin zwiększała swoje rozmiary dość szybko, jednak bez żadnych silniejszych rozbłysków. Dopiero 8 kwietnia, nastąpił pierwszy rozbłysk klasy M z tej grupy.

Rozbłysk miał swoje maksimum o 16:43 CEST i trwał zaledwie kilkanaście minut. Oznacza to, że rozbłyskowi nie towarzyszyło wyraźne uwolnienie plazmy w postaci koronalnego wyrzutu masy. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.


Rozbłysk klasy M1.4 z 8 kwietnia 2015 / Credits – NASA, SDO,  林建星

Aktualnie 2320 przebywa w środkowej części tarczy słonecznej. Ten obszar aktywny znajdzie się za około tydzień w okolicy zachodniego brzegu tarczy Słońca widocznej z Ziemi. Czy przez najbliższy tydzień nastąpią kolejne rozbłyski klasy M? Jest to możliwe, aczkolwiek można się spodziewać raczej jedynie rozbłysków dolnych stanów klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

 

Comments are closed.