W zmaganiach ze skutkami trzęsienia ziemi w Nepalu pomagają satelity. Ty też możesz pomóc w ich analizie!

Pogranicze Nepalu i Chin nawiedziło 25 kwietnia trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się dystrykcie Lamjung, 77 km od Katmandu i 75 kilometrów od Pokhary. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów. Około pół godziny potem nastąpiły silne wstrząsy wtórne, w liczbie ponad 30.

Bilans ofiar śmiertelnych przekroczył już 4000 osób, a rannych – 7000.

Aby wspomóc służby ratownicze i medyczne dla tego wydarzenia dwukrotnie aktywowano Międzynarodową Kartę Przestrzeni Kosmiczne i Kataklizmów. Karta jest narzędziem pozwalającym na szybkie, bezpłatne dostarczenie krajom dotkniętym klęskami żywiołowymi produktów satelitarnych mogącym usprawnić niesienie pomocy poszkodowanym. W ramach Karty państwa członkowskie udostępniają swoje satelity, aby wykonać zobrazowanie terenów dotkniętych katastrofą. Produkty końcowe, jak mapy zniszczeń budynków i dróg, pomagają lepiej ukierunkowywać pomoc i efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby.

Pierwsza aktywacja dla obszaru Chin nastąpiła z wniosku Narodowego Chińskiego Centrum Redukcji Kataklizmów (National Disaster Reduction Center of China). Dwie godziny później nastąpiła aktywacja na wniosek indyjskiej agencji kosmicznej ISRO i UNICEF-u (poprzez agendę ONZ UNITAR/UNOSAT).

Do zobrazowania użyto między innymi francuskich satelitów optycznej obserwacji Ziemi Pléiades, o czym poinformował Airbus D&S. Przykład porównawczego zobrazowania używanego do analizy zniszczeń prezentujemy poniżej. Zdjęcie po lewej wykonano 29 listopada 2014. Zdjęcie po prawej, 2 dni po trzęsieniu Ziemi (27 kwietnia 2015).

Plac w Katmandu przed i po trzęsieniu Ziemi / Credit: Airbus D&S

Plac w Katmandu przed i po trzęsieniu Ziemi / Credit: Airbus D&S

Przykłady zdjęć satelitarnych obrazujących zniszczenia i obozy ewakuowanych można obejrzeć również w zestawieniu UNITAR.

Ty też możesz pomóc

Analiza zdjęć przed i po trzęsieniu Ziemi “z zacisza domu” jest też możliwa w ramach programu crown-sourcingowego Tomnod. Firma Digitalglobe dostarczyła zestaw danych z obszaru Nepalu i Chin, na którym każdy zarejestrowany użytkownik programu może wypatrywać i oznaczać uszkodzone lub zniszczone budynki oraz zablokowane drogi.

(Airbus D&S, Disaster Charter, Tomnod, Wikipedia)

Comments are closed.