Skynet 5 nad Azją i Pacyfikiem

0

Satelita łączności wojskowej Skynet 5 zostanie przesunięty nad region Azji i Pacyfiku.

W trakcie waszyngtońskie konferencji Satellite 2015, 16 marca, Airbus Defence and Space zapowiedział przesunięcie satelity Skynet 5 (pracującego w pasmach X i UHF) w celu obsługi wojskowej łączności satelitarnej nad Azją i Pacyfikiem.

Skynet to konstelacja 8 satelitów, której operatorem jest Airbus Defence and Space na zlecenie brytyjskiego ministerstwa obrony. Z satelitów Skynet mogą również korzystać kraje NATO i sojusznicy Zjednoczonego Królestwa.

Flota obejmuje zasięgiem łączności w paśmie X obszar kuli ziemskiej od południka 178°W do 165°E. System Skynet 5 zapewnia też usługi UHF, idealne dla użytkowników, którzy są na granicy zasięgu taktycznego i potrzebują mobilnej, prostej w użyciu transmisji głosu i danych. Usługi UHF pozostaną dostępne podczas przesuwania satelity. Jej zasięg na obszarze obu Ameryk i Pacyfiku uzupełniają dzierżawione transpondery na satelicie Anik G1.

Skynet 5A przesunie się o około 67 000 km z położenia 6°E (nad Europą, Bliskim Wschodem i Afryką) do nowego położenia 97°E, dzięki czemu usługi bezpiecznej łączności satelitarnej Skynet w paśmie X będą dostępne po raz pierwszy we wschodniej części regionu Azji i Pacyfiku, m.in. w Australii.

Przesunięcie odbywa się na życzenie ministerstwa obrony, którego szef Philip Dunne powiedział: „Dzisiejsze obwieszczenie Airbusa o przesunięciu jednego z brytyjskich satelitów Skynet 5 nad region Azji i Pacyfiku, to jasny dowód, jak ważne są nasze relacje międzynarodowymi sojusznikami. Po raz pierwszy mam w tym regionie dostępną bezpieczną łączność. W ten sposób wywiązujemy się z naszych obietnic wobec sojuszników i partnerów w regionie […]”

(Airbus)

Comments are closed.