CNES i POLSA ze wstępnym porozumieniem o współpracy

3

POLSA i CNES podpisały 12 marca wstępne porozumienie o współpracy.

Podczas oficjalnej wizyty premiera Francji Manuela Vallsa w Polsce podpisano dwa porozumienia między podmiotami z Francji i Polski. Jednym z nich było wstępne porozumienie o współpracy między francuską (CNES) a polską agencją kosmiczną (POLSA).

Porozumienie podpisali prezesi obu agencji, Jean-Yves Le Gall i Marek Banaszkiewicz, w obecności premiera Vallsa i premier Ewy Kopacz.

POLSA rozpoczęła działalność w lutym tego roku. Francja od 2008 roku jest partnerem strategicznym Polski. Program współpracy odnowiono w 2013 r. W zakresie przestrzeni kosmicznej współpraca skupia się obecnie wokół misji TARANIS (Tool for the Analysis of RAdiation from lightNIng and Sprites), która jeszcze w tym roku ma zostać wyniesiona rakietą Vega.

Wstępne porozumienie, tzw. Memorandum of Understanding, daje formalne podstawy do nawiązania współpracy między obiema agencjami. CNES, z rocznym budżetem ok. 2,5 miliardów USD, jest 3. największą narodową agencją kosmiczną na świecie i 1. największą w Europie.

Na spotkaniu podpisano także porozumienie o współpracy między Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku a francuskim Komisariatem ds. energii atomowej i alternatywnych źródeł energii.

(CNES)

3 komentarze

  1. Ta umowa to jakiś blamaż. Przecież POLSA ma dosłownie jednego pracownika w chwili obecnej. Przecież nie jest możliwe, żeby wynegocjować zakres merytoryczny takiej umowy tak szybko i tak małymi środkami. To pusty gest polityczny za którym nie stoją żadne konkrety.

    • Hubert Bartkowiak on

      Dziękuję za komentarz. Otrzymaliśmy odpowiedź na taką wątpliwość od CNES, jako źródła. TARANIS zostanie wystrzelony najszybciej jak to możliwe, rakietą Vega lub Sojuz, jednak nie przed końcem 2015 roku. Może być to rok 2016 lub 2017. Nie ma tu ostatecznej decyzji.