7. i 8. satelita europejskiej konstelacji Galileo są gotowe do zatankowania. Planowy start to 27 marca.
W europejskim kosmodromie w Gujanie Francuskiej dobiegają końca prace przed startem satelitów Galileo. Oba urządzenia przechodzą przez ostatnie testy i przygotowania, a pierwsza część rakiety Sojuz, która wyniesie je na orbitę pod koniec marca, została już zintegrowana.
Składanie dwóch pierwszych stopni Sojuza ST-B wraz z czterema rakietami dodatkowymi odbyło się w zeszłym tygodniu w hali Integracji Rakiet Sojuz (Soyuz Launcher Integration Building). Montaż odbywał się sposobem rosyjskim, czyli w poziomie.
Następnym krokiem będzie dodanie trzeciego stopnia. Kiedy główna część rakiety będzie już złożona i gotowa do transportu na stanowisko startowe, zostanie podniesiona do pozycji pionowej.
Czwartym i ostatnim stopniem rakiety Sojuz jest stopień Fregat, mający możliwość wielokrotnego uruchamiania się. Jego zadaniem będzie dostarczenie obu satelitów na docelową orbitę o wysokości 23 222 km. Stopień zostanie dołączony do rakiety już na stanowisku startowym. Wcześniej na stopniu zamontowane zostaną satelity, wyrzutnik i osłona aerodynamiczna.
Siódmy i ósmy satelita konstelacji Galileo znalazły się w Gujanie Francuskiej w lutym. Od tego czasu przeszły szereg testów, w tym tzw. Kampanię Kontroli Kompatybilności Systemów (System Compatibility Test Campaign). W jej trakcie każdy z satelitów został podłączony do segmentu naziemnego Galileo symulującego pracę statków na orbicie.
Po zatankowaniu i ostatniej kontroli oba satelity znajdą się w konfiguracji startowej. Po ostatnim przeglądzie zostaną udostępnione zespołom Arianespace do przeprowadzenia finalnych przygotowań (tzw. combined operations – czynności wspólne, tj. wykonywane i na rakiecie nośnej, i na satelitach), które potrwają aż do startu.
Start siódmego i ósmego satelity Galileo planowany jest na piątek 27 marca 2015 r.
Więcej na polskich stronach ESA.