Niemcy sfinansują francuskiego satelitę wywiadowczego

0

Niemcy sfinansują część trzeciego satelity francuskiej konstelacji CSO w zamian za dostęp do zdjęć.

Po długich poszukiwaniach Francja znalazła koinwestora dla swojej konstelacji satelitów wywiadu optycznego następnej generacji. Niemcy zgodziły się sfinansować część trzeciego satelity Optical Space Component (francuski akronim CSO) w zamian za dostęp do materiału zdjęciowego z całej konstelacji. Informację podała 9 lutego f Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia  (DGA).

Porozumienie nie zostało jeszcze oficjalne podpisanie i wymaga wielu ustaleń i protokołów dodatkowych, ale Niemcy zgodziły się na główny postulat umowy, czyli sfinansowanie w znaczącym stopniu budowy 3. satelity (nieoficjalnie mówi się o pokryciu niecałych 50% w zamian za 20% danych z konstelacji). Budowy według francuskich specyfikacji i we francuskich firmach.

Porozumienie jest częścią szerszej współpracy między tymi krajami. Francja zainwestuje w segment naziemny do odbioru danych z niemieckich satelitów obserwacji radarowej SARah. Niemcy dodatkowo kupią we Francji sprzęt do odbioru zdjęć z CSO.

Dwa satelity CSO są montowane w zakładach Airbus Defence & Space i Thales Alenia Space. Umowa na ich budowę, opiewająca na 795 mln. euro, została zawarta w 2010 roku. Planowe wyniesienie satelitów na orbitę ma nastąpić w 2017 i 2018 roku. Trzeci satelita ma powstać dzięki skorzystaniu przez Francję z opcji zawartej w pierwotnym kontrakcie. Ich rozdzielczość ma oscylować w okolicach 50 cm.

(DGA, SN)

Comments are closed.