Airbus Defence and Space zbuduje satelitę SES-14

2

Airbus Defence and Space zbuduje satelitę SES-14. Będzie to trzeci w pełni elektryczny satelita tej firmy.

Airbus Defence and Space, druga co do wielkości firma kosmiczna na świecie, otrzymała od SES, jednego z wiodących operatorów satelitarnych na świecie, kontrakt na zaprojektowanie i budowę satelity SES-14, innowacyjnego satelity komunikacyjnego.

Będzie to trzeci w pełni elektryczny satelita zamówiony w ciągu mniej niż roku u Airbusa i drugi dla SES. Zamówienie wzmacnia pozycję Airbus Defence and Space w obszarze elektrycznych satelitów o wysokiej mocy.

SES-14 jest pierwszym satelitą o wysokiej mocy w klasie do 4 ton. Będzie oparty na platformie Eurostar E3000e, która podczas manewrów podnoszenia orbity wykorzystuje wyłącznie napęd elektryczny. Przekłada się to na zmniejszenie ciężaru przy bardzo dużym ładunku.

Misja SES-14 będzie miała podwójny charakter dzięki zastosowaniu przezroczystego procesora cyfrowego (Digital Transparent Processor – DTP). Pierwsza część misji to szeroka wiązka w pasmach C i Ku obsługująca Amerykę Północną i Południową plus łącze z Europą, natomiast druga ma charakter satelity wysokiej przepustowości (High Throughput Satellite – HTS) nadającego wiele wiązek dla użytkowników z terytorium Ameryki Północnej i Południowej oraz Północnego Atlantyku, obsługiwanych dzięki DTP.

Satelita będzie miał masę startową wynoszącą 4 200 kg, maksymalną moc elektryczną 16 kW, i siedem anten. Start satelity jest zaplanowany na koniec roku 2017, a jego elektryczny napęd pozwoli mu dotrzeć na orbitę geostacjonarną w cztery miesiące, w zależności od typu wykorzystanej rakiety nośnej. Jego nominalna pozycja operacyjna to 47,5º/48º długości geograficznej zachodniej. Planowy czas eksploatacji będzie wynosił ponad 15 lat.

SES-14 jest 12. satelitą Eurostar i drugim w pełni elektrycznym satelitą zamówionym przez SES w firmie Airbus Defence and Space. Dziewięć satelitów tego typu znajduje się obecnie w eksploatacji, a dwa są w budowie.

(Airbus)

 

2 komentarze

    • Hubert Bartkowiak on

      Chodzi przede wszystkim o silniki jonowe różnego typu. “W pełni elektryczny” oznacza, że na satelicie nie ma żadnego typu silników i silniczków chemicznych.