Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2257 (13.01.2015)

0

Grupa 2257 wyemitowała rozbłyski klasy M5.6 i M4.9. Są to pierwsze silniejsze rozbłyski w 2015 roku.

W tym roku prawdopodobnie dojdzie do spadku aktywności słonecznej. Za kilka miesięcy na Słońcu będziemy obserwować mniej rozbudowanych obszarów aktywnych i w konsekwencji mniej rozbłysków. Wciąż jednak są możliwe silniejsze rozbłyski, w tym najbardziej energetyczne z klasy X.

W pierwszych dniach tego roku zanotowano jedynie dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M. Pierwszy z tych rozbłysków został wyemitowany 3 stycznia a drugi dzień później. Przez kolejne dni aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie.

Trzynastego stycznia grupa o numerze 2257 wyemitowała dwa rozbłyski średnich stanów klasy M. Pierwszy z tych rozbłysków, klasy M5.6, miał swoje maksimum o 05:24 CET. Drugi rozbłysk, klasy M4.9, miał maksimum o 05:48 CET. Poniższe nagranie prezentuje te dwa rozbłyski.


Rozbłyski M5.6 i M4.9 – 13.01.2014 / Credits – NASA, SDO, SIC | Solar Imagery Center

W momencie emisji rozbłysków grupa 2257 znajdowała się już blisko zachodniej krawędzi tarczy słonecznej. Te rozbłyski nie wywołają zatem żadnych większych efektów geomagnetycznych.

Aktualnie na Słońcu znajduje się siedem grup plam słonecznych, jednak żadna z nich nie wykazuje wyższej aktywności. Sytuacja może się jednak zmienić w ciągu zaledwie kilkunastu godzin, jeśli któryś z obszarów aktywnych zacznie rosnąć i zmieni swoją konfigurację magnetyczną.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

Comments are closed.