ESA przetestowała manipulator ze sprzężeniem zwrotnym

0

ESA jako pierwsza przeprowadziła testy manipulatora ze sprzężeniem zwrotnym na orbicie.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbył się pierwszy eksperyment ESA wykorzystujący dżojstik ze sprzężeniem zwrotnym siły (force feedback). Zastosowanie tego typu rozwiązań stanowi przełom w robotyce kosmicznej.

Pomyśl sobie o czynnościach, które możesz wykonać dłońmi bez spoglądania na nie, jak pisanie na klawiaturze albo zawiązywanie sznurowadeł. Jest to możliwe dzięki „sprzężeniu zwrotnemu siły”, przekazywanemu przez dotyk dłoni i palców.

Wprowadzenie takiego zmysłu do robotyki umożliwi dotarcie ludzkiego dotyku do przestrzeni kosmicznej i w inne niedostępne rejony. Pozwoli to na łatwiejszą i bardziej naturalną kontrolę robotów.

Roboty będą mogły pracować tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy kilometrów stąd. Wykonają zadania z taką samą precyzją, z jaką człowiek może operować przedmiotami, które ma w dłoni.

Barry Wilmore, astronauta NASA, obsługiwał dżojstik ze sprzężeniem zwrotnym siły, aby zebrać informacje o fizjologicznych parametrach pracy z nim, jak czułość czy granica percepcji. Pierwsze uruchomienie urządzenia zakończyło się 31 grudnia 2014 roku.

Niepozorny drążek dżojstiku jest połączony z serwomotorem. Może on przyjąć każdą siłę, jaką operator do niego przyłoży. Mierzy ją z bardzo wysoką rozdzielczością, generując jednocześnie siłę odczuwalną dla astronauty. Podobnie ma to miejsce w przypadku zaawansowanych dżojstików komputerowych, w których funkcja force feedback pozwala graczowi na odczuwanie interakcji ze środowiskiem gry.

Więcej na polskich stronach ESA.

Comments are closed.