Azerbejdżan kupił SPOT 7

0

Airbus sprzedał nowego SPOT 7 Azerbejdżanowi. SPOT zmieni nazwę na Azersky.

Airbus Defence and Space sprzedał nowego SPOT 7, satelitę obserwacji Ziemi w średniej rozdzielczości, azerbejdżańskiej agencji kosmicznej Azerkosmos. Zamiar długoterminowej współpracy w dziedzinie teledetekcji obie strony ogłosiły 2 grudnia.

Baku, stolica Azerbejdżanu, sfotografowane przez satelitę SPOT 7. Widoczny Plac Flagi, ze 162 metrową flagą Azerbejdżanu, a na prawo od niego Baku Crystal Hall / Credits: © Airbus DS/Spot Image (2014)

Baku, stolica Azerbejdżanu, sfotografowane przez satelitę SPOT 7. Widoczny Plac Flagi, ze 162 metrową flagą Azerbejdżanu, a na prawo od niego Baku Crystal Hall / Credits: © Airbus DS/Spot Image (2014)

Szczegóły finansowe tej dość niezwykłej umowy nie zostały ujawnione. Azerkosmos przejmie satelitę, który został wystrzelony 30 czerwca 2014 roku i dopiero niedawno zakończył fazę rozruchu. Jest to więc zupełnie nowy statek kosmiczny. Azerkosmos otrzyma też preferencyjny dostęp do zdjęć z bliźniaczego SPOT 6, obejmujący Azerbejdżan i Azję Południową. Dodatkowo, Airbus zbuduje w Azerbejdżanie stację kontroli i przez półtorej roku będzie szkolił we Francji 25 azerskich inżynierów. AD&S zachowa preferencyjne prawa do sprzedaży zdjęć ze SPOT 7 poza Azerbejdżanem i obszarem działań marketingowych Azerkosmosu.

Porozumienie podpisano w Baku w trakcie targów telekomunikacji i IT Bakutel 2014, w obecności azerskiego prezydenta Ilhama Alijewa. Prezydent przyglądał się też pozyskaniu pierwszego zdjęcia ze SPOT 7, uzyskanego po zakończeniu fazy rozruchu.

Airbus mógł swobodnie sprzedać satelitę, gdyż w przeciwieństwie do poprzednich pięciu satelitów serii SPOT, w statkach szóstym i siódmym rząd Francji nie partycypował. SPOT 6 i 7 kosztowały Airbusa około 375 mln. USD.

Dzięki tej umowie Azerkosmos wchodzi na rynek komercyjnych usług związanych z obserwacjami Ziemi”, można przeczytać w oświadczeniu agencji z 2 grudnia. „Wzmocni ona pozycję Azerbejdżanu, jako jednego z niewielu krajów świadczących usługi satelitarne.”

Satelity SPOT 6 (wystrzelony 9 września 2012) i 7 powstały w oparciu o platformę AstroSat-500 Mk. 2. Mają masę ok. 700 kg i poruszają się na orbicie kołowej o wysokości 695 km. Rozmieszczone są w jednej płaszczyźnie, co 90 stopni, z satelitami Pleiades 1A i 1B,

Comments are closed.