Udany start Kuaizhou-2

0

Chiny przeprowadziły drugi start rakiety nośnej w ciągu zaledwie 24 godzin.

W mniej niż 24 godziny po starcie rakiety CZ-2D z  Yaogan-24 Chiny przeprowadziły start rakiety Kuaizhou z satelitą Kuaizhou-2 na pokładzie.

Do startu rakiety Kuaizhou doszło 21 listopada o godzinie 07:37 CET. Na pokładzie znalazł się satelita Kuaizhou-2. Niewiele wiadomo o tym satelicie, jednak jest pewne, że masa Kuaizhou-2 jest mniejsza od około 430 kg.

Rakieta Kuaizhou ma zastosowanie wojskowe i ma służyć do szybkiego i „rozproszonego” wynoszenia satelitów na orbitę. Ta rakieta ma być w stanie wynosić zapasowe satelity w sytuacji, gdy poprzednio działające przestaną funkcjonować, np. wskutek działań militarnych. Rakieta Kuaizhou jest mobilna i nie jest zależna od żadnej stałej infrastruktury – jej starty mogą się odbywać praktycznie z dowolnego zakątka Chin.

Pierwszy udany start Kuaizhou odbył się w końcu września 2013 roku, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC), który wówczas odbywał się w Pekinie. Co ciekawe, na IAC 2013 jeden z chińskich przedstawicieli powiedział nieoficjalnie, że przed pierwszym udanym lotem Kuaizhou nastąpił nieudany start, o którym Chiny nie poinformowały.

Następny start w kosmos jest planowany na 23 listopada na godzinę 22:01 CET. Będzie to start rosyjskiej rakiety Sojuz-FG z kapsułą załogową Sojuz TMA-15M.

Comments are closed.