Udana misja balonowa Fokus One

0

Pod koniec października przeprowadzono udaną misję balonową Fokus One. Misję zorganizowali dwaj gimnazjaliści.

Misja odbyła się 26 października. Była to wyprawa wg projektu Mateusza Zaremby (16 l.) i Adama Kity (15 l.). Ich pomysł na wyprawę balonową powstał po jednym ze spotkań w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wówczas autorom misji zaświtała myśl „Wyślijmy coś w Kosmos! Ale co? Balon! Ale to już było… Więc nagrajmy to w 3D!”

Na pokładzie, oprócz trzech kamer, znalazły się też trzy mikrokontrolery Arduino, zestaw czujników oraz lokalizatorów. Ponadto, umieszczono tam maskotkę, którą autorzy misji przekazali później pewnemu Danielowi oraz przedmioty do sprzedaży na aukcjach charytatywnych.

Ujęcie miejsca startowego z lotu Fokus One / Credits - Fokus One

Ujęcie miejsca startowego z lotu Fokus One / Credits – Fokus One

Balon wzniósł się na maksymalną wysokość ponad 14 km i przeleciał w poziomie około 50 km. Łączny czas lotu trwał nieco ponad dwie godziny. Gondola została podjęta z Narwi około dwie godziny po lądowaniu. Nie było to łatwe odzyskanie gondoli – zespół pościgowy musiał przebiec ponad dwa kilometry wzdłuż brzegu rzeki.

Kilka dni po misji opublikowano nagrania z przygotowań do startu, samego startu oraz z lotu balonu Fokus One.


Nagranie z misji Fokus One / Credits – Fokus One, Crazy Nauka

Zespół ma zamiar kontynuować swoje prace nad kolejnymi misjami balonowymi. Między innymi planowane są dalsze prace nad elektroniką i konstrukcją gondoli. Planowane jest osiągnięcie znacznie większych wysokości, co najmniej 35 km. Mateusz i Adam zgodnie twierdzą: branża kosmiczna jeszcze o nas usłyszy!

(Fokus One)

Comments are closed.