Trzy rozbłyski klasy M (24-25.08.2014)

0

W zeszłym tygodniu dwie grupy plam wyemitowały trzy rozbłyski klasy M po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Z kolei w tym tygodniu po drugiej stronie Słońca nastąpiły przynajmniej dwa rozbłyski klasy X.

Pod koniec sierpnia na widocznej z Ziemi tarczy Słońca obserwowano kilka rozbudowanych obszarów aktywnych. Dwa z nich, oznaczone numerami 2151 i 2146 wyemitowały trzy rozbłyski klasy M w dniach 24 i 25 sierpnia. Były to pierwsze rozbłyski tej klasy po stronie widocznej z Ziemi od 21 sierpnia.

Najsilniejszy z rozbłysków nastąpił 24 sierpnia o 14:17 CEST i był klasy M5.9. Źródłem tego rozbłysku była grupa 2151, wówczas znajdująca się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Niestety, przez kolejne dni nie zanotowano żadnych kolejnych rozbłysków od tej grupy.


Rozbłysk klasy M5.9 z 24 sierpnia 2014 / Credits – NASA

Dzień później grupa 2146 wyemitowała dwa rozbłyski: klasy M2.0 i M3.9. Pierwszy z tych rozbłysków miał swoje maksimum o 17:11 CEST a drugi o 22:21 CEST.

Jeden z rozbłysków klasy X z 1 września 2014 / Credits - NASA, STEREO

Jeden z rozbłysków klasy X z 1 września 2014 / Credits – NASA, STEREO

Powyższe trzy rozbłyski były ostatnimi silniejszymi wydarzeniami tego typu po stronie widocznej z Ziemi. Nie oznacza to jednak, że na Dziennej Gwieździe niewiele się działo. Pierwszego września jeden z obszarów aktywnych znajdujących się po drugiej stronie Słońca wyemitował trzy silne rozbłyski. Zostały one namierzone przez sondę STEREO Behind, która w bardzo ograniczonym zakresie dokonała obserwacji i przesłała dane na Ziemię.

Najsilniejszy z rozbłysków nastąpił około 13:05 CEST w poniedziałek i bez wątpienia był klasy X. Ten rozbłysk pochodzi od nowej grupy plam i wywołał szybki koronalny wyrzut masy (CME) o prędkości szacowanej na około 3000 km/s. Kolejny nastąpił około 18:15 CEST i ich źródłem była dawna grupa 2144. Ten rozbłysk także był bez wątpienia klasy X. Trzeci, nieco słabszy od dwóch powyżej opisanych rozbłysk został wyemitowany około czterech godzin później i pochodził od nowej grupy plam.

Te wszystkie trzy grupy plam słonecznych powinny pojawić się około 3-5 września na brzegu tarczy widocznej z Ziemi. Przez kolejne dwa tygodnie te grupy będzie można obserwować z Ziemi. Czy wówczas dojdzie do rozbłysku lub rozbłysków klasy X?

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.