Putin wizytuje Wostocznyj i zatwierdza 150-tonową Angarę

1

Prezydent Federacji Rosyjskiej złożył wizytę na kosmodromie Wostocznyj. Zatwierdził też prace nad ciężkim wariantem rakiety Angara.

Angara w wersji 150 ton

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, zatwierdził prace badawczo-rozwojowe nad superciężkim wariantem rakiety Angara, mającym mieć udźwig 150 ton. Informację podał we wtorek wicepremier RF Dimitrij Rogozin.

Wyrażenie wstępnej zgody przez prezydenta oznacza, że po zaprojektowaniu mniejszych wariantów rakiety, będą mogły zacząć się “przymiarki” do wariantu o udźwigu 120-150 ton. Taka rakieta, odpowiednik najcięższych wariantów budowanej przez USA rakiety SLS, będzie potrzebna Rosji do lotów poza orbitę Ziemi.

Według Rogozina prace nad taką rakietą powinny zacząć się do 2020 roku. Ma to być „powrót do najlepszych wzorów ery sowieckiej”.

Plan budowy superciężkiego wariantu Angary był uwzględniony w Federalnym Programie Kosmicznym na lata 2015-2025, ale punkt ten nie był do tej pory zatwierdzony.

Wizyta w Wostocznym

W tym tygodniu Władimir Putin złożył również wizytę w budowanym nowym rosyjskim kosmodromie Wostocznyj. Zgodnie z panującą kulturą polityczną wezwał nadzorujących budowę i pracowników do trzymania się planu, zatrudnienia większej ilości robotników, i naturalnie, nieprzekraczania ustalonego budżetu.

Jak powiedział sam Putin, budowa stanowiska startowego i infrastruktury wspomagającej jest opóźniona 0 30-55 dni. Według podanych podczas wizyty informacji przez plac budowy przewija się codziennie około 6000 pracowników budowy. Według szacunków Roskosmosu, powinno być to od 12 do 15 tysięcy.

Prezydent udzielał też cennych rad, co do nadzoru finansowego: „Niezbędne jest wykluczenie wszelkich opóźnień i zakłóceń w finansowaniu. Musi ono pozostać pod ścisłą kontrolą. Nie powinno być żadnych nieuzasadnionych przekroczeń”. Nowy kosmodrom ma kosztować około 4 miliardów USD. W przyszłości przejmie większość startów odbywających się obecnie z kazachskiego Bajkonuru, w tym loty załogowych Sojuzów (od 2018 ). Według zapowiedzi Putina, stamtąd będą też startowały misje załogowe w kierunku Księżyca, Marsa, “i innych obiektów kosmicznych”.

(RIA Nowosti, SPO)

Jeden komentarz