Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2194 (20 i 21.08.2014)

0

Po trzech tygodniach przerwy zarejestrowano rozbłyski klasy M. Stało się to za sprawą grupy 2194, która obecnie znajduje się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej.

Ostatnie rozbłyski klasy M zarejestrowano pod koniec lipca i na początku sierpnia. Przez kolejne trzy tygodnie na Słońcu niewiele się działo. W zasadzie najbardziej interesującym wydarzeniem było uwolnienie się koronalnego wyrzutu masy związanego z zapadnięciem się dłuższego włókna słonecznego, co stało się 15 sierpnia.

Wreszcie, 20 sierpnia zanotowano rozbłysk klasy M3.4. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od 1 sierpnia i najsilniejszy od 8 lipca, od czasów rozbłysku klasy M6.5. Źródłem tego rozbłysku była grupa plam o numeracji 2149, która wówczas znajdowała się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Maksimum tego rozbłysku przypadło 20 sierpnia na godzinę 15:31 CEST.

Dzień później ta sama grupa wyemitowała rozbłysk klasy M1.2, którego maksimum przypadło na godzinę 08:28 CEST. Poniższe nagranie prezentuje oba rozbłyski.

Rozbłyski klasy M z 20 i 21 sierpnia / Credits – SolarWatcher

Przez najbliższe dwa tygodnie grupa 2149 będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. W tym czasie są możliwe kolejne rozbłyski dolnych stanów klasy M.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.