Rosja wyprodukuje elektronikę odporną na promieniowanie

0

Sankcje zmuszają Rosję do produkcji własnych elementów elektronicznych na potrzeby przemysłu kosmicznego.

Dimitr Rogozin, wicepremier Federacji Rosyjskiej, zapowiedział w telewizji Rossija 24, że jego kraj rozwinie produkcję podzespołów elektronicznych do zastosowań w przestrzeni kosmicznej.

W wypowiedzi telewizyjnej Rogozin stwierdził, że sankcje nałożone na Rosję mają dwa główne cele. Pierwszy, to uderzyć w produkcję narzędzi i maszyn potrzebnych w przemyśle kosmicznym, a „drugi cel, to uderzyć w elektronikę, szczególnie w mikroelektronikę odporną na bombardowanie ciężkimi cząstkami w przestrzeni kosmicznej”, objaśniał Rogozin.

Do tej pory, przy otwartym rynku, Rosja nie musiała produkować takich podzespołów, gdyż były one ogólnie dostępne. Sytuację zmieniły kolejne sankcje nakładane przez państwa UE i USA na Rosję za aneksję Krymu, destabilizację Ukrainy i prowadzenie tam działań bojowych.

Rogozin powiedział, że uruchomienie produkcji „będzie wymagającym zadaniem, ale zostanie zrealizowane. Gwarantuje, że zostanie zrealizowane, bo sankcje są dziś wyzwaniem dla naszej państwowości.” Rosja stara się też sprowadzać towary objęte embargiem z krajów trzecich, nie zaangażowanych politycznie w konflikt rosyjsko-ukraiński.

(RIA Nowosti, SD)

Comments are closed.