Porozumienie o współpracy Chin i Indii

0

Chiny i Indie podpisały porozumienie o współpracy w eksploracji i eksploatacji przestrzeni kosmicznej.

Państwa postrzegane jako rywale na kontynencie azjatyckim, Chiny i Indie, podpisały 18 września porozumienie o współpracy w eksploracji i pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej.

Memorandum zostało podpisane w Nowym Delhi przez Koppillila Radhakrishnana, prezesa Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych ISRO,  i Zhanga Jianhua, wicedyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej CNSA, w obecności premiera Indii Narendra Modiego i prezydenta Chin Xi Jinpinga.Porozumienie obejmuje badania naukowe i rozwojowe, opracowywanie naukowych, teledetekcyjnych i łącznościowych misji satelitarnych.

To pierwsza taka umowa między Chinami i Indiami od 10 lat, kiedy to oba kraje podpisały ramową umowę o współpracy, która ograniczała się jedynie do współdzielenia indyjskich danych teledetekcyjnych. Strona indyjska twierdzi, że Chiny są dzisiaj bardziej otwarte na współpracę, również w dziedzinie rakiet nośnych i lotów załogowych.

Chiny silnie akcentują swoją “kosmiczną obecność” w regionie. Na Sri Lance pomagają utworzyć akademię nauk kosmicznych i naziemną stację łączności z satelitami, a Pakistan ma wkrótce otrzymać dostęp do wojskowych częstotliwości nawigacyjnych systemu Beidou.

(SN)

Comments are closed.