Kolejny test wodowania statku Orion

1

NASA i Lockheed Martin przeprowadziły ćwiczenia odzyskiwania modułu załogowego statku Orion z oceanu.

URT-2 - drugi test odzyskiwania kapsuły Orion / Credit: US Navy

URT-2 – drugi test odzyskiwania kapsuły Orion / Credit: US Navy

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i firma Lockheed Martin, we współpracy z Marynarką Wojenną USA, przeprowadziły 6 sierpnia ćwiczenia odzyskiwania modułu załogowego statku Orion po wodowaniu w oceanie. Ćwiczenia miały na celu ocenę procedur, sprzętu i personelu zaangażowanego w procedurę. Podobne ćwiczenia odbyły się w lutym tego roku.

Ćwiczenia miały miejsce u brzegów wyspy San Clemente. Zespoły nurków US Navy odzyskały i umieściły testowy model kapsuły na okręcie USS Anchorage (LPD-23) za pomocą dźwigu i innego wyposażenie specjalnie przygotowanego do tego celu przez firmę Lockheed Martin. Informacje i doświadczenie zebrane podczas ćwiczeń pomogą bezpiecznie odzyskać kapsułę po rzeczywistym wodowaniu w oceanie.

Pierwszy lot statku Orion, Exploration Flight Test-1 (EFT-1), planowany jest na 4 grudnia 2014 roku. Orion, bez załogi, zostanie wyniesiony rakietą Delta IV Heavy i przeleci lotem suborbitalnym prawie 6 tysięcy kilometrów. Wejście w atmosferę z prędkością blisko 32 000 km/h  i wodowanie nastąpi w Oceanie Spokojnym.

(LM)

1 komentarz