Udany start CZ-4C z Yaogan-20 (09.08.2014)

0

W sobotę, 9 sierpnia, chińska rakieta CZ-4C wyniosła trójkę satelitów wojskowych o oznaczeniu Yaogan Weixing-20. Był to pierwszy chiński start od końca marca.

Do startu doszło z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center o godzinie 07:25 CEST. Rakieta CZ-4C wyniosła na orbitę trójkę chińskich satelitów wojskowych o oznaczeniu  Yaogan Weixing-20. Te satelity zostały wyniesione na orbitę o nachyleniu 63,4 stopnia i wysokości 1087×1104 km.

Oficjalne chińskie źródła podają, że Yaogan Weixing-20 ma służyć do obserwacji Ziemi m.in. dla rolnictwa. Źródła zachodnie natomiast uważają, że ta trójka satelitów służy do zwiadu morskiego. Może to być odpowiednik amerykańskiego systemu NOSS, który w obecnej generacji wymaga dwóch satelitów, a w poprzedniej składał się z trzech satelitów krążących wokół Ziemi dość blisko siebie i po zbliżonych orbitach.

Był to pierwszy chiński start orbitalny od 31 marca. W międzyczasie, 23 lipca nastąpił chiński test broni antybalistycznej lub antysatelitarnej. Szczegóły tego testu nie są jeszcze znane, aczkolwiek wydaje się, że w trakcie tego testu nie doszło do zniszczenia jakiegokolwiek celu na orbicie. Jest także możliwe, że był to test nowego systemu rakietowego o oznaczeniu Hongqi-26 (HQ-26).

Następny chiński start orbitalny odbędzie się 19 sierpnia. Tego dnia z kosmodromu Taiyuan wystartuje rakieta CZ-4B z dwoma satelitami: chińskim Gaofen-2 i polskim BRITE-PL Heweliusz. Na temat tego startu niebawem opublikujemy artykuł na łamach Kosmonauta.net.

(NC, GsP)

Comments are closed.