Testy osłony przeciwsłoneczej sondy Solar Orbiter

1

Osłona przeciwsłoneczna sondy Solar Orbiter przeszła próby odporności na promieniowanie słoneczne.

Sonda Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej przeszła na początku maja swój główny test, poinformowała ESA. Strukturalno-termiczna wersja osłony przeciwsłonecznej przez dwa tygodnie naświetlana była “sztucznym Słońcem” w Large Space Simulator w ośrodku ESTEC w holenderskim Noordwijk.

Solar Orbiter (SolO) będzie misją badającą naszą Gwiazdę Dzienną z odległości ok. 1/4 odległości Ziemi od Słońca. Narażona będzie więc na niebywale silny strumień promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez Słońce. W świetle widzialnym będzie to 13 razy więcej światła niż na powierzchni Ziemi, co spowoduje rozgrzewanie się powierzchni sondy do temperatury ponad 500°C.

Sonda Solar Orbiter - wizualizacja / Credits: ESA/AEOS

Sonda Solar Orbiter – wizualizacja / Credits: ESA/AEOS

Dzięki pomyślnej weryfikacji inżynierowie mają już pewność, że osłona przeciwsłoneczna zapewni sondzie równowagę między światłem docierający ze Słońca, chłodem głębokiej przestrzeni kosmicznej, a ciepłem wydzielanym przez sam statek. Osłona przeciwsłoneczna została w ramach badań umieszczona w największej komorze próżniowej w Europie, Large Space Simulator, mającej średnicę 10 metrów i wysokość 15 metrów. Przez dwa tygodnie, poprzez system luster, była oświetlana zespołem 19 lamp ksenonowych, każda o mocy 25 000 W, imitujących światło słoneczne. Jednocześnie wnętrze komory zostało schłodzone do -170°C.

Wykonane pomiary potwierdziły, że osłona zachowuje się zgodnie z symulacjami komputerowymi. Osłona była monitorowana przez kamerę termowizyjną, sieć czujników temperatury, i zespół kamer monitorujących dylatację jej elementów w trakcie nagrzewania i ochładzania się osłony.

Warunki w jakich przyjdzie pracować sondzie, wymusiły na konstruktorach specyficzne podejście konstrukcyjne. Cała sonda SolO będzie znajdowała się po jednej stronie osłony, mającej wymiary 3,1 m × 2,4 m. Druga strona osłony będzie stale wystawiona na działanie promieni słonecznych. Wielowarstwowa osłona będzie posiadała otwory, przesłonięte szkłem lub berylem (z możliwością zamknięcia), przez które instrumenty naukowe będą obserwowały Słońce.

Solar Orbiter ma zostać wyniesiony w lipcu 2017 roku. (ESA)

Jeden komentarz