Rosja chce porozumienia z Chinami w sprawie stacji GNSS

0

Chiny i Rosja chcą umieścić po 3 stacje naziemne swoich systemów GNSS na terytorium partnera.

Jak przekazali we wtorek przedstawiciele Centralnego Instytuty Badań Budowy Maszyn Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, Rosja chce osiągnąć z Chinami porozumienie pozwalające na rozmieszczeniu 3 stacji naziemnych systemów nawigacji satelitarnej na terytorium partnera. Trzy stacje GLONASS powstałyby w Chinach, a trzy stacje Beidou w Rosji.

Chiny chcą na 3 lata przed czasem, w 2017 a nie w 2020, ukończyć budowę swojego systemu nawigacji satelitarnej Beiodu. Systemy GNSS Rosji, USA i Europy mają zaś opóźnienia w stosunku do pierwotnych planów. Pierwszy satelita GLONASS wykorzystujący kodowanie CDMA, tj. GLONASS-K2, zostanie wyprodukowany w tym roku. Pierwszy amerykański satelita serii GPS III zostanie wyniesiony na orbitę w 2017 roku, kilka lat później niż planowano. Europa umieści zaś pierwsze 4 operacyjne satelity systemu Galileo do końca tego roku, również z kilkuletnim opóźnieniem.

Od 1 czerwca Rosja zawiesiła działanie 11 stacji naziemnych amerykańskiego GPS, które znajdują się na jej terytorium. Chce w ten sposób wymusić na USA zgodę na rozmieszczenie takich samych stacji GLONASS na terytorium amerykańskim.

(Głos Rosji)

Comments are closed.