Satelity Arabsatu celowo zakłócane

0

Arabski operator satelitarny uważa, że jego satelity jest celowo zakłócane z terytorium Etiopii lub Erytrei.

Operator satelitarny Arabsat z Arabii Saudyjskiej podał 29 maja, że wiele kanałów telewizyjnych dystrybuowanych przez jego satelity na pozycji orbitalnej 26°E jest celowo zakłócanych. Według Arabsatu źródło zakłóceń znajduje się na terytorium Etiopii lub Erytrei.

Operator będzie domagał się odszkodowań za zakłócenie pracy satelitów, niezależnie jak miałyby być ściągnięte od sprawców. Firma powiadomiła już Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną ITU i Ligę Arabską. Firma powzięła też środki zaradcze.

Arabsat twierdzi, że jest „zaskoczony wandalizmem”, gdyż jego flota nie transmituje żadnych kanałów etiopskich ani erytrejskich. Operator uważa, że być może praca urządzeń zakłócających była skierowana w inne satelity, a Arabsat ucierpiał jakoby “rykoszetem”.

Kilku operatorów satelitarnych obsługujących Bliski Wschód, np. egipski Nilesat czy zarejestrowany we Francji Eutelsat, doświadczyło wielu incydentów zakłócania pracy ich transponderów z Ziemi, głównie podczas Arabskiej Wiosny. Działania operatorów ograniczały się głównie do próśb skierowanych do rządów własnych krajów o możliwość podjęcia działań dyplomatycznych wobec krajów na terenie których działały urządzenia zakłócające. Jednak zarówno Nilesat jak i Eutelsat chcą wyposażać nowe satelity w urządzenia przeciwzakłócające, kiedyś dostępne tylko dla satelitów wojskowych.

(Arabsat)

Comments are closed.