Kazachstan chce rozmów z Rosją i Ukrainą

0

Kazachstan wzywa Rosję i Ukrainę do rozmów trójstronnych w sprawie ośrodka Bajterek.

Szef kazachskiej agencji kosmicznej wezwał w poniedziałek Rosję i Ukrainę do trójstronnych rozmów o przyszłości jego ośrodka startowego Bajterek. Bajterek powstaje na terenie Bajkonuru, wynajmowanego przez Kazachstan Rosji.

„Projekt budowanego ośrodka startowego Bajterek przewiduje użycie rakiet Zenit, używających nietoksycznej mieszanki paliw. Aby kontynuować projekt potrzebna jest jednak trójstronna współpraca między Kazachstanem, Ukrainą i Rosją. Z tego względu chcemy zorganizować spotkanie tych trzech krajów”, powiedział Tałgat Musabajew, szef KazKosmosu.

Kazachstan obawia się sytuacji między spierającymi się sąsiadami, którzy mają go wspólnie zaopatrywać w rakiety Zenit. W zakładach Jużnoje w Dniepropietrowsku (środkowo-wschodnia Ukraina) powstają dwa najważniejsze człony tej rakiety. W przypadku Zenista-3SL, wykorzystywanego przez Sea Launch, Rosjanie dostarczają człon ucieczkowy Blok DM-SL (Boeing dostarcza osłonę aerodynamiczną).

Dla dobra swojego programu kosmicznego, Kazachstan chce więc rozmów na wysokim szczeblu. Może okazać się bowiem, że Bajterek powstanie, ale nie będzie rakiet które mogłyby z niego startować.

(SPX, RIA Nowosti)

Comments are closed.