Opportunity: pochodzenie Pinnacle Island (29 I – 4 II)

0

“Opportunity” kontynuuje eksplorację “Cook Haven” na terenie “Solander Point”.

Łazik “Opportunity” kontynuował badania regionu o nazwie “Cook Haven” i kamienia “Pinnacle Island”.

W trakcie sol 3561 (29 stycznia) dokonał jego całonocnej obserwacji spektrometrem rentgenowskim cząstek alfa (APXS). Następnego dnia wykonał dodatkowe zdjęcia mozaikowe mikroskopem obrazującym (MI). Przesunięto również APXS, aby przygotować go do kolejnych wielodniowych obserwacji. Trzeciego lutego łazik zarejestrował nagranie wideo zawiei pyłowej, tzw. “dust devil”. 

31 stycznia łazik przejechał około 3 metry na północny-wschód, fotografując teren, który wcześniej był pod nim, w celu próby ustalenia pochodzenia “Pinnacle Island”. Wysiłek się opłacił. Wykonany materiał zdjęciowy pokazuje miejsce skąd mógł się wziąć ten niewielki kamień. Na załączonym zdjęciu kamień znajduje się w lewym dolnym rogu. Jego charakterystyczną cechą jest biała obwódka i ciemnoczerwony środek. Na zdjęciu, na lewo od środa, znajduje się kamień ochrzczony nazwą “Stuart Island”. Jak widać, ma on tą samą cechę charakterystyczną. Znajduje się też wyżej niż “Pinnacle Island”. Ślady kół łazika wskazują, że robot przejechał po kamieniu, który pękł, a odprysk nazwany przez ludzkość “Pinnacle Island” potoczył się w zasięg kamery “Opportunity” (odległość między oboma kamieniami wynosi teraz około 1 metra). Zamieszanie wyniknęło z faktu, że “Stuart Island” był wtedy zasłonięty przez panel ogniw słoneczny robota.

Następnym celem robota jest “Green Island”. W trakcie sol 3567 (4 lutego) łazik przejechał 2,7 metra wstecz w stronę “Green Island”, w kierunku północno-wschodnim. Cel znalazł się w zasięgu ramienia robotycznego.

W dniu 4 lutego ogniwa słoneczne robota wytwarzały 339 Wh energii elektrycznej. Tau wynosiło 0,514 a współczynnik zapylenia ogniw, 0,584. Odometr wskazywał 38 kilometrów i 730 metrów.

(NASA)

Comments are closed.