BRITE-TV: odcinek dla radioamatorów

0

Dostępny jest już 34. odcinek serii „BRITE-TV” poświęcony polskim satelitom naukowym BRITE-PL 1 “Lem” i BRITE-PL 2 “Heweliusz”. Najnowszy odcinek serii nie powinien ujść uwadze radioamatorom.

W związku z dużą ilością zapytań w jaki sposób można nasłuchiwać pierwszego polskiego satelity naukowego, w najnowszym odcinku BRITE-TV będzie można dowiedzieć się jakie sygnały radiowe można odebrać z satelity BRITE-PL. Radioamatorzy dysponujący odpowiednim sprzętem i wiedzą mogą bowiem samodzielnie odebrać sygnały nadawane przez satelitę. Aby odebrać główny sygnał z satelity, trzeba jednak mieć w zanadrzu przynajmniej jednometrową antenę. To jednak nie jedyna możliwość obcowania z polskimi BRITE-ami poprzez fale radiowe!

{youtube}lAQu6tKdBDs{/youtube}
BRITE-TV: odcinek 34 / Credits: Marcin Stolarski

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL “Lem” i BRITE-PL “Heweliusz” jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Satelity BRITE-PL “Lem” i “BRITE-PL” Heweliusz zostały zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych (CBK). “Lem” został wyniesiony na orbitę 21 listopada 2013 roku. W pierwszym kwartale 2014 powinien dołączyć do niego “Heweliusz”.

(MS, CBK PAN)

{module[346]}

Comments are closed.