Chang’e 3 i Yutu wznawiają prace

0

Po nieco ponad dwóch tygodniach księżycowej nocy chiński lądownik Chang’e 3 oraz łazik Yutu wznowiły pracę.

Chiński łazik Yutu wszedł w stan hibernacji 25 grudnia 2013 roku w odległości około 40 metrów od lądownika. Zasilane radioaktywnym plutonem grzałki będą zapewniały ciepło wrażliwej elektronice łazika przez okres dwóch tygodni księżycowej nocy. W czasie tego bezsłonecznego okresu temperatura mogła spaść nawet do -180 stopni Celsjusza. Również lądownik Chang’e 3 wszedł tego dnia w stan hibernacji.

Drugi księżycowy dzień dla Yutu rozpoczął się 11 stycznia. Następnego dnia z hibernacji wybudzono Chang’e 3. Wszystkie systemy łazika oraz lądownika funkcjonowały prawidłowo.

Yutu wznowił jazdę 12 stycznia. Prawdopodobnie łazik będzie przejeżdżać od 7 do 10 metrów podczas jednej jazdy, po czym nastąpi przynajmniej kilka/kilkanaście godzin przerwy na pomiary i zdjęcia.

Jak na razie nie opublikowano żadnych zdjęć wykonanych przez Yutu czy Chang’e 3 podczas drugiego księżycowego dnia. Natomiast opublikowano zdjęcia Ziemi wykonane przez jedną z kamer pokładowych Chang’e 3, także wykonane podczas pierwszego księżycowego dnia.

Drugi księżycowy dzień misji Chang’e 3 będzie trwać do około 22-25 stycznia. Jest możliwe, że do końca tego dnia Yutu znajdzie się w odległości stu metrów od lądownika.

Misja Chang’e 3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(US, PFA)

{module [346]}

Ziemia okiem jednej z kamer lądownika Chang'e 3 / Credits - sina.com.cn

Comments are closed.