Cygnus Orb-1 przyłączony do ISS

0

Trzy dni po starcie pojazd logistyczny Cygnus wraz z 1466 kg ładunku dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na miejscu został uchwycony ramieniem SSRMS i przyłączony do Stacji.

Start Cygnusa na pokładzie rakiety Antares 120 nastąpił dziewiątego stycznia o godzinie 19:07 CET z wyrzutni na Wallops Island w amerykańskim stanie Wirginia. Start opóźniono o 24 godziny z uwagi na szalejącą burzę radiacyjną 7 i 8 stycznia, wywołaną przez rozbłysk klasy X1.2. Statek dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zgodnie z planem.

Podczas zbliżania się do Stacji pojazd wykonał testy łączności używając systemu JEM PROX, który także jest stosowany przez japoński pojazd logistyczny HTV. O 12:08 CET Cygnus został uchwycony ramieniem SSRMS kierowanym przez astronautę Mike’a Hopkinsa. Niecałe dwie godziny później statek został przyłączony do dolnego węzła modułu Harmony. Właz Cygnusa otwarto o 16:20 CET.

Na pokładzie Cygnusa, oprócz części zamiennych, eksperymentów, żywności oraz rzeczy związanych z higieną astronautów, znalazły się także zminiaturyzowane satelity standardu CubeSat. Łącznie wewnątrz Cygnusa znajdują się 33 CubeSaty. Wraz z Cygnusem stanowi to rekord w ilości satelitów wyniesionych w jednym locie. Dotychczasowy rekord należał do listopadowego startu rakiety Dniepr, która wyniosła także polskiego BRITE-PL Lem. Wszystkie wyniesione podczas opisywanego startu 33 CubeSaty zostaną później umieszczone na orbicie za pomocą japońskiego manipulatora robotycznego z modułu Kibo.

{youtube}jMCvyN_hSv4{/youtube}
Cygnus zbliża się do ISS. Credtis: NASA TV

Jest to pierwszy regularny lot tego statku w ramach programu CRS (Commercial Resupply Services). W jego ramach pojazdy Dragon (SpaceX) oraz Cygnus (Orbital Sciences) mają wykonać 20 misji logistycznych do ISS. Cygnus Orb-1 pozostanie przycumowany do ISS do 18 lutego.

(PFA, NASA)

{module [346]}

Comments are closed.