USA gościły ponad 30 delegacji na International Space Exploration Forum – szczycie poświęconym przestrzeni kosmicznej. Było to pierwsze światowe spotkanie w sprawach kosmosu na poziomie ministerialnym.
Stany Zjednoczone, a dokładniej Departament Stanu, gościły 9 i 10 stycznia delegacje 31 krajów na szczycie poświęconym współpracy w wykorzystaniu i eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej – International Space Exploration Forum. Było to pierwsze tego typu spotkanie na poziomie ministerialnym poświęcone przestrzeni kosmicznej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajów tradycyjnie współpracujących z sobą, jak i na co dzień postrzeganych jako rywali. Swoich delegatów wysłały m.in.: Brazylia, Chiny, Indie, Japonia, czy Rosja.
Choć już wiele krajów ze sobą współpracuje, na przykład przy projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – największym obiekcie kosmicznym kiedykolwiek wybudowanym przez człowieka – to zadaniem delegatów było dalsze pobudzenie współpracy międzynarodowej, na przykład przez ustanowienie globalnych zasad współpracy na rzecz eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej. Jak powiedział Bill Burns, zastępca sekretarza stanu USA, “wraz z rosnącą ilością krajów obecnych w przestrzeni kosmicznej, kurczeniem się państwowych monopoli wiedzy i technologii, i rosnącą komercjalizacją eksploracji kosmosu, współpraca międzynarodowa okazuje się ważniejsza niż kiedykolwiek”.
Oczywistym zagadnieniem są tu koszty projektów kosmicznych. Jak słusznie wskazał Paul Weissenberg, dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. przedsiębiorczości i przemysłu, wobec rosnących oczekiwań co do krajowych budżetów “ambitne programy eksploracji kosmosu leżą poza zakresem możliwości większości państw”. “Każdy z tu obecnych reprezentuje zasoby, które mogą służyć jako element globalnej współpracy politycznej”. Dodał również, że “dzisiejsze inwestycje w przestrzeń kosmiczną, to inwestycje w przyszłe zatrudnienie, wzrost gospodarczy i innowacyjność”, i że takie inwestycje nie powinny być traktowane jako “luksus”.
Enrico Saggese, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI powiedział, że wydatki na kosmos, to “inwestycja w przyszłość ludzkości. Kosmos będzie naszą przyszłością, jeśli dzisiaj, jako odkrywcy, pozbawieni uprzedzeń i ograniczeń, wykażemy się odpowiedzialnością i wypracujemy konsensus pokojowej międzynarodowej współpracy w przestrzeni kosmicznej.”
W podobnym tonie wypowiadał się japoński minister nauki i technologii Hakubun Shimomura: “Eksploracja przestrzeni kosmicznej, poprzez poszerzanie domen ludzkiego potencjału, stanowi wspólną wartość dla całej ludzkości”.
Dla krajów rozwijających się i od niedawna obecnych w kosmosie, sprawy wyglądają jednak bardziej pragmatycznie. Seidu Oneilo Mohammed, dyrektor generalny nigeryjskiej Narodowej Agencji Badań Kosmicznych i Rozwoju, mówił, że jego kraj skupia się przede wszystkim na zastosowaniach. Jak powiedział, prócz satelitów telekomunikacyjnych, “naszym zadaniem jest nakarmić ludzi, tworzyć miejsca pracy i eliminować biedę. A to bazuje przede wszystkim na zarządzaniu rolnictwem”. Nigeria ma już na koncie 6 misji satelitarnych, choć niezbudowanych samodzielnie: 2 telekomunikacyjne, 3 obserwacji Ziemi, i 1 technologiczną.
Alfabetyczna lista krajów-uczestników Forum:
- Arabia Saudyjska
- Austria
- Belgia
- Brazylia
- Chile
- Chiny
- Dania
- Francja
- Hiszpania
- Holandia
- Indie
- Japonia
- Kanada
- Kolumbia
- Korea Południowa
- Meksyk
- Niemcy
- Nigeria
- Norwegia
- Południowa Afryka
- Rosja
- Rumunia
- Stany Zjednoczone Ameryki
- Szwajcaria
- Szwecja
- Tajlandia
- Ukraina
- Wielka Brytania
- Wietnam
- Włochy
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- oraz kraje europejskie reprezentowane przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Międzynarodową Akademię Astronautyki.
(AFP, Space Daily, Japan Times, Departament Stanu USA, Reuters)
{module [346]}