Złożono projekt ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

0

Dzisiaj o 11:30 odbyła się konferencja prasowa na której wszystkie kluby parlamentarne poinformowały o złożeniu wspólnego projektu ustawy o powołaniu polskiej agencji kosmicznej, POLSA.

5 grudnia o 11:30 w Sejmie RP miała miejsce konferencja prasowa w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych (Waldemar Pawlak (PSL), Jan Bury (PSL), Bogusław Wontor (SLD), Wojciech Jasiński (PiS), Andrzej Czerwiński (PO), Maciej Mroczek (TR), Arkadiusz Mularczyk (SP)), przedstawiciele sejmowego zespołu ds. przestrzeni kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN (prof. Marek Banaszkiewicz), Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (prof. Piotr Wolański), Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego (Paweł Wojtkiewicz), Centrum Informacji Kryzysowej (Jakub Ryzenko), i astronautycznych organizacji studenckich (Błażej Żyliński, SKA).

Waldemar Pawlak, przedstawiciel wnioskodawców ustawy, w imieniu zgromadzonych poinformował, że złożony został projekt ustawy powołującej podmiot mający koordynować polskie działania w sferze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Polska Agencja Kosmiczna będzie miała wspomagać instytucje akademickie, naukowe i przemysłowe we wspólnym pozyskiwaniu finansowania, zamówień, realizacji przedsięwzięć z zakresu opracowywania i wykorzystywania technologii kosmicznych. Obecnie zadania te wykonuje wiele departamentów z kilku ministerstw i różne instytucje państwowe (PARP, CBK PAN).

Jak powiedział premier Pawlak, koszt powołania Agencji szacuje się na 10 milionów złotych. Prezes POLSA (POlish Space Agency) ma być wybierany w drodze konkursu. Pawlak ma nadzieję, że premier Tusk zachowa swój entuzjazm jaki wykazał przy wstępowaniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, i znajdzie w budżecie miejsce na taki wydatek. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej, Bogusław Wontor, powiedział, że kwotę tę należy raczej traktować jako inwestycję, a nie wydatek, bo pieniądze te mają szansę zostać pomnożone, w postaci nowych źródeł finansowania, nowych zamówień, nowych miejsc pracy.

Dla osób takich jak prof. Wolański z KBKiS PAN, taka ustawa jest wręcz spełnieniem pewnych marzeń, w jego wypadku trwających od 1957 – od czasu wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity.

Jak zauważyli sami politycy, konferencja była dość rzadką okazją do oglądania polityków, z na co dzień podzielonych ugrupowań, stojących ramię w ramię i zgodnie mówiących o istotnym dla polskiej gospodarki temacie.

Jakub Ryzenko, z Centrum Informacji Kryzysowej, przypomniał też, że korzyści z Agencji będziemy czerpali wszyscy Polacy, nawet jeśli większość z nich będzie “niewidzialna” – jak ochrona przeciwpowodziowa, czy zabezpieczenie imprez masowych, jak miało to miejsce w trakcie Euro 2012. Agencja będzie mogła wprowadzać nowe technologie do administracji publicznej, która obecnie często nie jest dostosowana do obcowania z nią.

Paweł Wojtkiewicz ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego podziękował politykom za zaangażowanie w tematykę kosmiczną i wyjście z inicjatywą ustawy. Zapewnił też, że obecne 20 podmiotów skupionych w ZPSK jest gotów służyć swoim doświadczeniem i wiedzą w powoływaniu Agencji.

(Sejm RP)

Comments are closed.