Długi Marsz wynosi boliwijskiego satelitę Tupac Katari

0

W piątek, 20 grudnia 2013 roku, z Chin wystartowała rakieta Długi Marsz z pierwszym boliwijskim satelitą komunikacyjnym.

Start miał miejsce z położonej w południowym rejonie kraju prowincji Syczuan. Rakieta Długi Marsz 3B opuściła stanowisko startowe portu kosmicznego Xichang o godzinie 17:42 CET 20 grudnia 2013 roku. Na wstępną orbitę po 30 minutach dostarczony został boliwijski satelita o masie 5,2 tony.

Według informacji z agencji Xinhua start rakiety z Xichang oglądał Evo Morales, prezydent Boliwii. Chińskie media informują, że po raz pierwszy w historii tego typu wydarzenie było obserwowane przez głowę innego państwa.

Tupac Katari (TKSAT 1) to satelita oparty o platformę satelitarną DFH-4, która zaprojektowana została przez China Aerospace Science and Technology Corp. Czas użytku tego satelity wyliczony jest na około 15 lat. Według informacji boliwijskiego rządu satelita w przeciągu kilku tygodni zajmie miejsce na wysokości około 35888 km nad równikiem na pozycji 87,2 stopnia długości zachodniej. Tupac Katari powinien rozpocząć pracę pod koniec pierwszego kwartału 2014 roku.

Umowa na zbudowanie wyniesionego dzisiaj satelity pomiędzy Chinami a Boliwią podpisana została w grudniu 2010 roku. Koszt projektu oceniany jest na około 302 mln dolarów. Prezydent Boliwii zapowiedział dzisiaj także, że rozważane jest wyniesienie kolejnego boliwijskiego satelity w 2017 roku. Celem tego satelity miałyby być obserwacje zasobów naturalnych kraju z orbity. W przyszłym roku powinny określone zostać przez Boliwijską Agencję Kosmiczną ramy na zapotrzebowanie na takiego satelitę.

Wczorajszy start rakiety Długi Marsz 3B był pierwszym chińskim startem rakiety po porażce w dostarczeniu na orbitę przez rakietę Długi Marsz 4B satelity obserwacji Ziemi o nazwie CBERS 3, który został zbudowany wspólnie przez Chiny i Brazylię. Uważa się, że przyczyną tej awarii było zaburzenie dostarczania paliwa do silnika trzeciego stopnia rakiety. Wczorajszy start rakiety Długi Marsz 3B mógł się odbyć z uwagi na wykorzystywanie innego, większego trzeciego stopnia.

(SFN)

{module[346]}

Comments are closed.