BRITE-PL Lem – status z 02.12.2013

0

BRITE-PL Lem – drugi polski satelita, został wyniesiony na orbitę 21 listopada rakietą Dniepr. Od tego czasu funkcjonuje prawidłowo i trwają regularne sesje komunikacyjne.

BRITE-PL Lem znajduje się na orbicie o następujących parametrach: perygeum o wysokości 594 km, apogeum o wysokości 886 km, nachylenie 97,78 stopnia. Okrąża Ziemię co 99,6 minuty. Większość satelitów wyniesionych podczas ostatniego startu rakiety Dniepr ma podobne perygeum, ale ich apogeum jest niższe (600 do 800 km). Orbita BRITE-PL Lem ma dość zbliżone parametry do satelity WNISat-1, także wyniesionego w tym samym locie.

W ciągu 24 godzin od startu zakończono fazę LEOP (Launch and Early Orbit Phase). Aktualnie trwa faza commissioning, której pierwsza część zakończyła się pod koniec listopada. W tej fazie sprawdza się poprawność działania poszczególnych podsystemów satelity.

Z kolei 25 listopada zakończone zostały testy LFFT (Long Form Functional Tests) jednego z komputerów pokładowych (HKC). W kolejnych dniach trwało uruchamianie komputera pokładowego o oznaczeniu ADCC, który jest odpowiedzialny za orientację przestrzenną satelity. Oprogramowanie aplikacyjne do ADCC wgrano 28 listopada.

Ponadto udało się odebrać pełen zestaw danych opisujących status satelity (tzw. housekeeping). Wykres w galerii ukazuje temperaturę na jednej ze ścianek satelity. Temperatura zmienia się zgodnie z ruchem BRITE-PL Lem na orbicie – jest niższa (minimum to -8 stopni Celsjusza) podczas pobytu w cieniu Ziemi, oraz wyższa (maksymalnie to +24 stopnie) po nasłonecznionej stronie orbity.

W najbliższych tygodniach dojdzie do testów i kalibracji układu optycznego, odpowiedzialnego za część naukową misji BRITE-PL Lem. Jednocześnie trwają także przygotowania do startu BRITE-PL Heweliusz, którego lot powinien nastąpić jeszcze przed końcem tego roku. Aktualnie przewiduje się, iż start odbędzie się 29 grudnia, prawdopodobnie pomiędzy 03:00 a 06:00 CET.

(BRITE-PL)

{module [346]}

Wykres zmian temperatury na panelu Z

Comments are closed.