Curiosity wznawia jazdę i badania naukowe

0

Po prawie tygodniu przerwy na analizie pewnego problemu z instalacją elektryczną, łazik Mars Science Laboratory wznowił jazdę i prace naukowe.

Siedemnastego listopada wstrzymano prace naukowe łazika Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” wskutek tzw. „miękkiego spięcia”. Inżynierowie MSL analizowali problem przez prawie cały tydzień, aż do soboty 23 listopada. W tym czasie sprawdzano koleje potencjalne źródła „miękkiego spięcia” aż wreszcie ustalono przyczynę wstrzymania badań naukowych.

Problem okazał się być zlokalizowany w jednym z układów radioizotopowego generatora termoelektrycznego (RTG) łazika. Nie jest to poważny problem i też dobrze zrozumiany, ponieważ podobne sytuacje zdarzały się już w innych misjach wykorzystujących RTG bez wpływu na funkcjonowanie przyrządów. Ponadto, udało się wykazać, że „miękkie spięcie” nie powstało ani nie miało wpływu na pracę instrumentów naukowych MSL.

Dwudziestego szóstego listopada MSL dokonał pierwszej jazdy od dziesięciu dni. Tego dnia łazik pokonał prawie 54 metry. Łączny dystans, jaki Curiosity przejechał po powierzchni Marsa wynosi obecnie prawie 4444 metry.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.