Arianespace kupiła 10 rakiet Vega

0

Arianespace zakupiła 10 kolejnych sztuk lekkiej rakiety nośnej Vega.

Szefowie Arianespace (Stephane Israel) i European Launch Vehicle (Pierluigi Pirrelli) podpisali umowę na dostarczenie 10 kolejnych rakiet Vega, które mają zostać wystrzelone w latach 2015-2017. Kontrakt ten uzupełnia już funkcjonującą umowę z 2010 roku, będącą podstawą fazy wdrożeniowej  programu ESA o nazwie Vega Research and Technology Accompaniment (VERTA).

Umowę podpisano w trakcie 31. szczytu francusko-włoskiego, odbywającego się pod auspicjami premiera Włoch Enrico Letty i prezydenta Francji, Francoisa Hollande’a, przy obecności premiera Francji Jeana-Marca Ayraulta i ministrów nauki obu krajów, Genevieve Fioraso i Marii Chiary Carrozzy.

Wraz z tą umową, ESA, Arianespace i ELV podpisały porozumienie specyfikujące ramy współpracy, zakresu obowiązków i odpowiedzialności fazy eksploatacji systemu Vega do 2018 roku i wyjścia z programu VERTA. Ze strony ESA umowę podpisywał dyrektor ds. systemów wynoszenia, Antonio Fabrizi. 

W programie Vegi udziela się siedmiu członków Europejskiej Agencji Kosmicznej: Włochy, Francja, Hiszpania, Belgia, Holandia, Szwajcaria i Szwecja. Firma ELV SpA należy zaś do podmiotów włoskich. W 70% do Avio SpA i w 30% do ASI, włoskiej agencji kosmicznej.

Zobacz też:

(ESA,Arianespace)

Comments are closed.