Udany start CZ-2D z Shiyan Weixing-5

0

Chińska rakieta CZ-2D wyniosła 25 listopada satelitę Shiyan Weixing-5. Według oficjalnych przekazów, jest to eksperymentalny satelita obserwacji Ziemi.

Do startu chińskiej rakiety Długi Marsz 2D (CZ-2D) doszło 25 listopada o godzinie 03:12 CET. Start odbył się z ośrodka Jiuquan Satellite Launch Center. Satelita Shiyan Weixing-5 został umieszczony na orbicie o wysokości około 740 x 755 kilometrów i nachyleniu orbity bliskim 98 stopni.

Niewiele wiadomo o Shiyan Weixing-5. Oficjalne źródła chińskie przedstawiają tego satelitę jako platformę do eksperymentalnych systemów obrazowania Ziemi. Shiyan Weixing-5 bazuje na średniej wielkości chińskiej platformie satelitarnej CAST-100. Niektóre animacje pokazywały  Shiyan Weixing-5 z jednym panelem słonecznym, co może sugerować obecność radiatorów dla systemów obserwacji w podczerwieni.

Następny chiński start jest planowany na 1 grudnia. Wówczas rakieta CZ-3B wyniesie ku Srebrnemu Globowi chiński lądownik i łazik księżycowy Chang’e 3. Będzie to próba pierwszego miękkiego lądowania na Księżycu od 1976 roku.

To nie koniec startów na 25 listopada. W godzinach wieczornych naszego czasu powinno dojść do dwóch kolejnych startów rakiet – jednego z terytorium USA (drugi lot Falcon 9 v1.1) i jednego z terytorium Kazachstanu (Sojuz-U z Progressem M-21M).

(PFA, NSF)

{module [346]}

Comments are closed.